Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Aralık 2011, Perşembe 19:37

Abbott, Humira’nın (adalimumab) ankilozan spondilit ile ilgili beş yıllık verilerini açıkladı

Abbott, Humira® (adalimumab) ile tedavinin, aktif ankilozan spondilitli (AS) hastalarda omurga hareketliliği dahil, hastalık aktivitesi üzerindeki uzun vadeli etkisini değerlendiren ATLAS çalışmasının açık etiketli uzatma fazının beş yıllık sonuçlarını açıkladı. Hastalık aktivitesindeki iyileşmeler başlangıçtan itibaren beş yıl boyunca ölçüldü. Çalışma, başlangıçta Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Endeksi (BASDAI) skorlarının 6,0 (+/-2,0) olup, 5 yılda 1,8’e (+/-1,9) gerilediğini gösterdi. Abbott tarafından yapılan duyuruda, beş yıl boyunca açık etiketli Humira tedavisi alan hastalarda, omurga hareketliliği ve yaşam kalitesi açısından da iyileşmelerin gözlemlendiği ifade edildi.

ATLAS (Ankilozan Spondilit için Uzun Vadeli Güvenliği ve Etkinliği Değerlendiren Adalimumab Çalışması), AS’de beş yıllık etkinlik ve güvenlik verilerini değerlendiren ilk tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörü çalışmaları arasında yer alıyor. ATLAS’ta elde edilen sonuçlar, Chicago’da Amerikan Romatoloji Derneği Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda (ACR’de) sunuldu.

Otoimmün bir hastalık olan AS, dünya nüfusunun %1’ini etkiliyor.1 AS, kalçalar dahil, omurga ve büyük periferik eklemleri etkiliyor ve deri, göz ve bağırsaklarda diğer enflamatuar hastalıklarla ilişkili olabiliyor. AS’nin normalde belirgin olmayan ilk semptomları bel ve kalçada sık sık oluşan ağrı ve tutukluğu da içeriyor. Çok ilerlemiş vakalarda AS omurgada yeni bir kemik oluşumuna neden oluyor, bu da omurganın sabit bir konuma kaynaşmasına ve hareketliliğin ciddi düzeyde sınırlı kalmasına yol açabiliyor. AS normalde 17-35 yaş arasında gelişiyor ve erkeklerde hastalığın gelişme olasılığının kadınlara göre 2-3 kat daha yüksek olduğu biliniyor.2,3

Washington, Seattle’daki İsveç Hastanesi Romatoloji Kliniği Araştırma Bölümü Şefi Dr. Philip Mease konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada

“AS, 10 yıla kadar teşhis edilemeyebilen ve sakat bırakma olasılığı bulunan bir hastalıktır; dolayısıyla kendisinde semptomları gören kişilerin uygun bir tedaviye başlamak üzere erken bir evrede romatoloji alanında uzman doktora gitmeleri büyük önem taşımaktadır”

şeklinde konuştu.

ATLAS çalışmasında, aktif AS’li hastalar 24 hafta boyunca her iki haftada bir 40 mg Humira veya plasebo alacak şekilde randomize edilmiş ve bunun ardından beş yıla kadar süren açık etiketli bir uzatma çalışması uygulanmış. Bu dönem boyunca hastaların haftalık dozajlarını kademeli olarak arttırmalarına izin verilmiş. Beş yıllık Humira alımını tamamlayan 125 hastadan 30’u (%24’ü) haftalık doz almış. Abbott’ın duyurusunda, AS tedavisi için tavsiye edilen Humira dozunun, iki haftada bir deri altına enjeksiyon aracılığıyla uygulanacak 40 mg olduğu belirtiliyor.

Dr. Philip Mease, çalışmanın sonuçları ile ilgili olarak

“ATLAS çalışmasının kontrol edilen bölümü, adalimumab ile bulgu – belirtilerde ve diğer hastalık ölçümlerinde iyileşme olduğunu gösterdi”

ifadesini kullandı.

Abbott’un Global Farmasötik Araştırma ve Geliştirme Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. John Leonard ise araştırmaları değerlendirirken,

“Humira’nın etkisi ve güvenliği bağışıklık aracılı altı hastalıkta değerlendirilmiş ve romatoid artritteki kullanımı geçtiğimiz 14 yıl içerisinde birden çok çalışmada değerlendirilmiştir. Humira, 2006 yılından beri dünyada AS’li kişilerde kullanılmak üzere onaylanmıştır ve ATLAS çalışmasının açık etiketli uzatma fazı sonuçları ile Humira ankilozan spondilitte beş yıllık etkinlik verilerinin sunulduğu ilk TNF inhibitörlerinden biridir”

diyerek Humira’nın etkisine vurgu yaptı.

Referanslar

  1. Kubiak E.N. et al.Orthopaedic Management of Ankylosing Spondylitis“, Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 13(4):267-278, 2005
  2. Spondylitis Association of America: Fast Facts About Ankylosing Spondylitis (AS)
  3. Spondylitis Association of America: Men’s Health

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MSD, yeni atriyal fibrilasyon tedavisi Brinavess (vernakalant) ile sektöre öncülük ediyor

MSD, en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kardiyovasküler hastalıklar alanındaki karşılanmamış ihtiyaçlara yönelik ilaçlar geliştirmek için çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Kapat