Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Şubat 2014, Cuma 11:04

3D yazıcı Biopen sayesinde insan dokuları çizilebilecek

Avustralya’nın Wollongong Üniversitesi’nde geliştirilen 3D yazıcı Biopen sayesinde insan dokuları çizilebiliniyor.

Avustralya Wollogong Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, cerrahi işlemler sırasında özel osteo-implantları inşa etme yeteneği olan bir Bio-Pen oluşturdular.

3D yazıcıya benzer bir şekilde, BioPen kemiğin hasarlı bir bölümü üzerine hücresel malzemeden bir matris döşeme ile çalışıyor.

Üniversite’deki bilimadamları prototip kalemin daha iyi çalışması ve yeteneklerini daha da güçlendirmek için Melbourne’deki St. Vincent Hastanesinde bio-pen’in üzerinde çalışıyorlar.

St. Vincent Hastanesi ortopedi direktörü Peter Choon, Bio-Pen’in sportif ya da motorlu taşıt yaralanmalarında örneğin akut hasarlı kemik ve kıkırdak onarımı için uygun olabileceğini söylüyor.

Profesör Wallace ve araştırma ekibi kök hücre ve polimer kimyasını kullanarak kemik ve eklem kusurlarını çözmek için bir araya geliyor.

BioPen, jel malzeme, ikinci bir dış tabaka ile korunan alginat, bir deniz yosunu ekstresi gibi bir biyopolimer içindeki hücre malzemesi içeren 3D baskı yöntemlerine benzer bir şekilde çalışıyor.

Wollongong Üniversitesi (UOW) laboratuarlarında geliştirilen BioPen cerrahi sırasında özel implantların tasarımı sağlayacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Etken maddesi domperidon olan ilaç öldürdü

Yaygın kullanılan bir bulantı ilacının Fransa'da son 2 yılda en az 25 kişinin ölümüne yol açtığı iddia edildi. Etken maddesi domperidon...

Kapat