Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ekim 2013, Cuma 11:44

300 bin hemşireye önlem paketi getiriliyor

Dört yılda 300 bin mezun verecek özel sağlık meslek liselerinden öğretmenler gibi atanamayan hemşireler sorunu ortaya çıkmasın diye yasal düzenleme yapılacak. AK Parti, bayram tatilinin ardından tam gün düzenlemesini de bünyesinde barındıran “sağlık torba kanun tasarısı”nı önemli rötuşlarla Meclis’ten geçirmeyi planlıyor. Genel Kurul’da önerge yoluyla tasarıya eklenmesi öngörülen düzenlemeler kapsamında, hekim açığını kapatmaya yönelik olarak yurtdışındaki Türk doktorları ülkeye çekmeye hem de Türkiye’deki hekimlerin yakınmalarını giderecek şekilde “zorunlu hizmet” konusunda önemli kolaylıklar getirilecek. Sayıları 22 bini aşan aile hekimlerinin tamamının 4-5 yıl içinde “uzman aile hekimi” olmalarını sağlamak için “uzaktan eğitim sistemi”nin devreye sokulacak. Sayıları bir anda artan Özel Sağlık Liseleri’nin aşırı istihdam yükü oluşturmaları da önlenecek.

Sağlık komisyonu toplandı

Vatan’da yer alan habere göre; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Meclis’in bayram sonrası görüşeceği torba kanun tasarısına ilişkin bilgi sunmak ve tasarıyla ilgili bakanlıklardan gelen taleplerin düzenlemeye monte edilmesi için önceki gün TBMM Sağlık Komisyonu üyeleriyle sektörden gelen milletvekillerinin katıldığı bir toplantı yaptı. Alınan bilgiye göre torba kanun tasarısına Genel Kurul aşamasında önerge yoluyla eklenmesi düşünülen bazı düzenlemeler şöyle:

Zorunlu hizmet kolaylığı: Pratisyenlik, uzmanlık ve yan dal uzmanlık eğitimi ardından toplam süresi 6 yılı bulan zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunan hekimler, sadece bir kez 5 ve 6. bölge olarak adlandırılan Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapmaları halinde bir daha bu bölgelere gönderilmeyecek ve kalan zorunlu hizmetlerini 12 il arasında kura çekerek belirlenecek illerde tamamlayacak.

Yurtdışındaki hekime teşvik: Yurtdışındaki Türk doktorların Türkiye’ye dönüşünü özendirmek için de düzenlemeye gidilecek. Buna göre 2 yıl süreyle yurtdışında çalışıp, Türkiye’ye dönen hekimler kamu ya da özel sektörde 3 yıl çalıştıktan sonra zorunlu hizmet yükümlülüğünden kurtulacak. Böylece istedikleri ilde kamuda görev alabilme imkanları olacak.

Aile Hekimleri uzman olacak: Halen sayıları 22 bin olmasına karşın sadece bin 500’ü ‘uzman’ olan aile hekimlerine uzaktan eğitim yoluyla uzmanlık eğitimi verilecek. Bakanlık bu yolla 4-5 yıl içinde tüm aile hekimlerinin uzman aile hekimi olmalarını sağlamayı hedefliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de ruh sağlığı yasası yok

Türkiye Ruh Sağlığı Platformu Sözcüsü ve Türk Nöropsikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Peykan Gökalp, "10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü" dolayısıyla, Türk...

Kapat