Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2013, Salı 13:38

3 milyon kişi hastalığını bilmiyor!

Türkiye’de 6.5 milyon diyabet hastası olduğunun tahmin edildiği ancak bunlardan 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmadığı bildirilerek, bu duruma bağlı olarak kişilerin tedavi almadıkları için risk altında oldukları belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Önder Ersöz, Dünya Sağlık Örgütünce toplumlarda diyabetin görülme sıklığının tespiti amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, bu kapsamda Türkiye’de de araştırma gerçekleştirildiğini söyledi.

Ersöz, yapılan araştırmalarda, 2030 yılında Türkiye’de yüzde 12’lik diyabet prevalansının öngördüğünü ifade ederek, “Yaklaşık üç yıl önce yapılan başka bir araştırma, bu oranın yüzde 13.7’ye çıktığını göstermiştir. Yani Dünya Sağlık Örgütünün 2030 yılı için Türkiye’ye öngördüğü rakam, 2010 yılında aşılmış oldu” dedi.

Türkiye’de 40 yaş üzerinde 10 kişiden birinde, 50 yaş üzerinde 6 kişiden birinde ve 60 yaş üzerinde 3 kişiden birinde diyabet sorunu olduğuna dikkati çeken Ersöz, “Türkiye’de her iki diyabetliden birisi maalesef hasta olduğunu bilmiyor. Ülkemizde 6.5 milyon diyabet hastası olduğunu tahmin ediyoruz ancak bunlardan 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmamış” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ağrı kesiciler böbrekte ciddi hasar oluşturuyor

Uzun süre yüksek doz ağrı kesici kullanımı, böbreklerde hasara yol açarak böbrek yetmezliğine neden oluyor. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr....

Kapat