Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ocak 2014, Perşembe 14:53

3 bin kanser hastası Türkiye’ye gelecek

Başta kanser ve diğer ağır hastalarının tedavisini İran ve Ürdün’de yaptıran Kuzey Irak yönetimi Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastalardan gelen memnuniyetsizlikler nedeniyle rotayı Türkiye’ye çevirdi. İran ve Ürdün’deki sağlık kuruluşlarının hastalarla iletişimi kolaylaştırmak için Kürtçe bilen tercümanlar kullanması ve maliyetlerin düşük olması nedeniyle tercih edildiğini kaydeden yetkiler, hastaların kendilerine çıkarılan ek masraf faturaları ve hastaların tedavi koşullarından şikayetçi olması üzerine yeni yılda tedavisi yurtdışında yapılması planlanan hastaların Türkiye’ye kaydırılacağını ifade ettiler.

İLK YIL 3 BİN HASTAYA TEDAVİ

2014’de 3 bin kanser hastasını Türkiye’de tedavi ettirmeyi planlayan yetkililerin, Türkiye’deki bazı özel hastanelerle görüşmeler yaptığı öğrenildi. 3 bin hasta için ilk fizibilite raporunu hazırlayan yetkililerin, hastaların tedavisi için oluşturulan dernek ve fonda mali düzenleme çalışmaları başlattıkları kaydedildi. Kürt yetkililer, hastalardan gelecek olan memnuniyet ve iletişim sorunlarının halledilmesi durumunda 2015’de bu sayıyı kanser hastaları ile birlikte 5 bine çıkarmayı planlıyor. Kürt yetkililerin 2016’da ise planının bölgede Türk sağlık grupları ortaklığı ile kanser tedavi merkezleri içinde bir alt yapı kurmak istediği öğrenildi.

İlk kafile hafta sonu gelecek

Kürt yetkililer tedavisi Türkiye’de yapılacak olan hastaları belirleme çalışmalarına hız verirken 40 kişiden oluşan ilk kafilenin hafta sonu İstanbul’a getirileceği belirtildi. THY’de hasta nakilleri konusunda hastanelere yardımcı olacağı öğrenildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte ilaca mobil takip sistemi bu ay başlıyor

Hastaların akıllı telefonlar yoluyla kullandıkları ilacın izini sürebilecekleri sistem yeni yılda başlıyor. Uygulamayla ilaç kutuları üzerindeki karekodu okutulan ilacın İTS '(İlaç Takip...

Kapat