Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2012, Çarşamba 16:54

29 Mayıs “Dünya Sindirim Sistemi Sağlığı Günü”: Obezite ve kanserleri önlemek mümkün

Avrupa Gastroenteroloji Derneği (United European Gastroenterology, UEG), 29 Mayıs “Dünya Sindirim Sistemi Sağlığı Günü” nedeniyle bir açıklama yayımladı.

Sindirim Sistemi Sağlığı Günü temasının bu yıl, UEG tarafından, obezite ve sindirim sistemi kanserleri olarak belirlendiği ifade edilen duyuruda, Dünya Sağlık Örügütü’nce yayımlanan son istatistiklere göre tüm dünyada kadınların %23’ünün ve erkeklerin %20’sinin obez olduğuna dikkat çekildi. Bu oranların giderek yükselmekte olduğuna işaret eden UEG, Sindirim Sistemi Sağlığı Günü ile konu hakkında farkındalık yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

UEG, yayımladığı duyuruda, ölümcül sindirim sistemi kanserlerinin de tıpkı obezite gibi önlenebilir olduğunun altını çizdi. Bu kanserler nedeniyle gözlemlenen mortalitenin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde gözlemlenen tüm kanser kaynaklı ölüm vakalarının %30’unu teşkil ettiğini ifade eden UEG, her yıl yaklaşık 375 bin AB vatandaşının yaşamını sindirim sistemi kanserleri nedeniyle yitirdiği bilgisini paylaştı.

UEG Başkanı Prof. Dr. Colm O’Morain, duyuruda,

“Günlük yaşantımızda sadece birkaç basit kurala uyarak, çoğu zaman yaşam boyu sürebilen ve ölümcül olabilen bu hastalıkların çok büyük bir kısmını önleyebiliriz. Obezite, Avrupa’nın en hızlı büyüyen sağlık problemlerinden birisi ve bu salgın hastalığı ancak hastalar, politikacılar ve sağlık profesyonelleri arasında yoğun işbilirliği sağlayarak önleyebiliriz.”

dedi.

Duyuruda, UEG Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Prof. Dr. Reinhold Stockbrugger’in ise,

“Sindirim sistemi kanserleri vatandaşların ve politikacıların büyük çoğunluğunun aşina oldukları bir konu, fakat bu gruplar içinde yer alan kişilerin bu hastalıkların nasıl önlenebileceği konusunda çoğu kez yetersiz bilgiye sahip olduklarını görüyoruz.”

sözlerine yer verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Türkiye’ye yeni Medikal Operasyonlar Müdürü

Ayşe Özatılgan, 14 Mayıs 2012 tarihi itibariyle Sanofi Grubu bünyesinde onkolojiden sorumlu Medikal Operasyonlar Müdürü olarak göreve başladı.

Kapat