Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Eylül 2011, Çarşamba 13:50

21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde zirveye yolculuk

Arnette, Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve Alzheimer araştırmaları için 1 milyon dolar toplamak amacıyla bu yıl her kıtada en yüksek 7 zirveye tırmanmayı hedefledi. Antarktika’daki Vinson Masifi, Arjantin’deki Aconcagua, Nepal’deki Everest ve Alaska’daki Denali’nin ardından Rusya’daki Elbrus Dağı, Arnette’in beşinci tırmanışı oldu. 21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde, Arnette Afrika’da 7 zirveden altıncısı olan Kilimanjaro’ya tırmanacak. Hedefteki yedinci zirve ise Endonezya’daki Carstensz Piramidi. Yedi zirveye de bu yıl içinde tırmanmayı hedefleyen Alan, başarılı olduğu takdirde bu zorlu işi başaran az sayıdaki dağcıdan biri olacak.

Arnette bu iddialı zirve yolculuğunu, henüz kesin tedavisi olmayan Alzheimer hastalığı nedeniyle 2009’da hayatını kaybeden annesi Ida Arnette’ye ithaf ediyor. Alzheimer’in hastalar, yakınları ve toplum için oluşturduğu mali ve kişisel yüke de dikkat çekmeyi amaçlıyor. Alzheimer için 7 Zirve Tırmanışı: Anılar Her Şeydir kampanyasını Pfizer Inc.’in de ortak olduğu Alzheimer İmmünoterapi Programı finanse ediyor. Kampanyada toplanan fonlar, kâr amacı gütmeyen Alzheimer örgütleri olan Alzheimer’s Association (Alzheimer Birliği), Cure Alzheimer’s Fund(Alzheimer Tedavi Fonu) ve National Family Caregivers Association’a (Ulusal Hasta Yakınları Birliği-NFCA) aktarılacak. Kampanyaya yapılan bağışlar bu üç Alzheimer kuruluşuna gidecek.

The 7 Summits Climb for Alzheimer's - Alen Arett

Alzheimer İmmünoterapi Programı adına Pfizer Kıdemli Medikal Direktörü Dr. Gregory Rippon,

"Alan’ın Alzheimer hastalığına destek toplamak üzere dünyanın en yüksek zirvelerine tırmanma hedefini destekliyor, bir yıl sürecek bu girişimin Alzheimer’li hasta ve hasta yakınlarına umut ve esin kaynağı olmasını umuyoruz"

diyor.

Alzheimer’s Association (Alzheimer Birliği) Strateji Direktörü Angela Geiger ise,

"Alzheimer’s Association olarak Alan’ın Alzheimer hakkında toplumu bilinçlendirmek ve Alzheimer’in olmadığı bir dünya yaratmak konusundaki kararlılığını içtenlikle takdir ediyoruz. Alan, Alzheimer’in insanlar ve sevdikleri üzerindeki yıkıcı etkisini yakından biliyor. Çoğu emeklilik yıllarını Alzheimer’li olarak ya da bir Alzheimer hastasına bakarak geçirecek olan 1950 kuşağını temsil ediyor"

diyerek sözlerine şunları ekliyor:

"Alan’ın bu çabalarının insanları Alzheimer hastalığına karşı bilinçlenmeye ve destek vermeye teşvik edeceğini umuyoruz."

Alzheimer dünyada milyonlarca insanı etkiliyor. Bugün dünyada yaklaşık 20-25 milyon, Türkiye’de ise 400 bin Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Alzheimer’s Association’a göre halen sadece ABD’de 5,4 milyon insan bu hastalıkla yaşarken, yaklaşık 15 milyon kişinin de onlara bakım ve destek sağlaması gerekiyor.

Kampanya ile ilgili detaylı almak bilgi için Climb4AD.com veya www.facebook.com/Climb4AD adreslerini ziyaret edebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İEGM’den farmakovijilans eğitimi

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınladığı duyuru ile 28 Kasım'da ürün güvenliliği sorumlularına yönelik olarak farmakovijilans eğitimi düzenleneceğini...

Kapat