Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Toplamda 7000'den fazla habere konu olan kürtaj ve sezaryen, 2012'de sağlık gündeminin tepesinde yer alan konular oldu. 29 Ocak 2013, Salı 14:33

2012’nin sağlık gündeminde organ nakli, kürtaj ve kanser vardı

Farmaskop, 2013’ü özel Almanak sayısı ile karşıladı. Sağlık gündemi açısından geçtiğimiz yılı geniş biçimde özetleyen yeni sayımızda birbirinden ilginç birçok konu yer alıyor. 2012’de ana akım medya kanallarında en çok tartışılan konular araştırması da yeni sayının dikkat çeken konu başlıklarından birisini oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl neler tartışıldı

Ajans Press işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları geçtiğimiz yılın sağlık gündemine ilişkin ilginç bulgular ortaya koydu.

15 Aralık 2011-15 Aralık 2012 tarihleri arasında kalan zaman dilimini kapsayan yazılı basın taramaları ile elde ettiğimiz sonuçlar, yılın sağlıkla ilişkili en çok konuşulan konusunun 4892 haberle kürtaj olduğunu gösteriyor. Akdeniz ve Hacettepe üniversitelerinde iki farklı ekip tarafından başarıyla gerçekleştirilen yüz nakilleri ise 3204 haberle gündemde en çok kalan ikinci konu başlığı oldu. Sağlık profesyonellerine yönelik şiddet de 2321 haberle yıl boyu gündemden düşmeyen bir diğer konu başlığını oluşturdu.

2012'nin sağlık gündeminde organ nakli, kürtaj ve kanser vardı

1983’te ülkemizde serbest bırakılan kürtaj konusunda harekete geçen hükümet, kürtajın bir aile planlaması yöntemi olarak kullanıldığına değinerek tamamen yasaklanmasına ilişkin çalışmalara başlandı.

Tartışma başlatan gündem: Kürtaj ve sezaryen

Bu konuyla birlikte gündeme getirilen bir başka konu da sezaryen oldu. Brezilya ve Çin’den sonra sezaryen sıralamasında üçüncü ülke olunduğumuzu vurgulayan Sağlık Bakanlığı, 2012’nin ilk üç ayında ülke genelinde toplamda %51,1 ve ilk doğumda %24,9 oranında sezaryen gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu raporların ardından AKP, sezaryenin tıbbi zorunluluk hallerinde yapılmasını öngören bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Sağlık Komisyonu’na sundu. Teklif, Komisyon’da görüşülerek benimsendi.

Türkiye tıbbında ilkler yılı

2012’nin hemen başında, Ocak ayında medyada yer alan en önemli haberlerden biri de Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir ameliyat oldu. Türk Tıp Tarihi’ne geçen bu ameliyatla Türkiye’de ilk kez tam yüz nakli ve dünyada ilk kez eş zamanlı olarak iki kol ve bacak nakli yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatlarla ilgili haberler kamuoyunda ilgiyle takip edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan

Türkiye’nin ikinci yüz nakli haberi ise Şubat ayında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden geldi. Organlar donörün vefat ettiği İzmir’den Prof. Dr. Gökhan Tunçbilek’in başkanlığında oluşturulan üç kişilik ekip tarafından getirildi. Türkiye’nin ikinci yüz nakli ameliyatı da başarıyla sonuçlandı.

Medya kansere odaklandı

Sonuçlarımız, geçtiğimiz yıl yazılı medyada ve televizyonda gündeme en çok getirilen hastalıklar arasında ilk üçte kanserin yer aldığını gösteriyor. Tüm dünyada görülme sıklığı giderek artan kanser, yazılı basında 20436 haberle birinci, televizyonda ise 7224 haberle ikinci en çok haber konusu oldu. Yazılı basında öne çıkan ikinci hastalık 9269 haberle diyabet olurken böbrek sağlığı 7256 haberle üçüncü sırada yer aldı.

Araştırma medyanın kanser, diyabet, böbrek hastalıkları, organ nakli ve psikiyatri konularına özel bir yer ayırdığını gösteriyor. Her bir başlığın toplumun en merak ettiği ve üzerinde tartıştığı konuları içerdiği de açıkça görülüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk araştırmacıdan beyin tümörü keşfi
Türk araştırmacıdan beyin tümörü keşfi

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Murat Günel ve ekibi, en yaygın beyin tümörü olan Non-NF2 meninjiyomların genetik haritasının,...

Kapat