Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Aralık 2013, Pazartesi 09:58

2 aile hekiminden 1’i istifayı düşünüyor

Aile hekimlerinin zorunlu nöbete tepkisi sürüyor. Aile hekimlerinin yüzde 50’i nöbet uygulaması nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilen ‘torba yasa’daki yeni düzenlemeyle aile hekimlerinin zorunlu hizmeti kaldırılarak, ayda en az 16 saat nöbet tutmaları öngörülüyor. Aile hekimleri kendilerine getirilen zorunlu nöbete tepki gösteriyor. Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan ankete katılan bin 428 aile hekimi ve aile sağlığı çalışanını katıldığı anketten dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Sonuçlara göre aile hekimliği çalışanlarının yüzde 91’i nöbet uygulamasının yanlış bir karar olduğunu düşünüyor. Aile hekimlerinin yüzde 50’i nöbet uygulaması nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünüyor.

Türk Sağlık-Sen, aile hekimlerinin nöbet tutması ile ilgili düzenleme ile ilgili bir anket çalışması yaptı. Ankete 598’i aile hekimi, 830’u aile sağlığı çalışanı olmak üzere bin 428 kişi katıldı. Ankete göre çalışanların yüzde 79’u Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği sisteminde çalışanların sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor. Aile hekimliğinde çalışanların yüzde 68’ine göre iş yükü oldukça fazla, yüzde 23’üne göre fazla, yüzde 6’sına göre normal ve yüzde 3’üne göre az. Yani aile hekimliği sisteminde görev yapan çalışanların yüzde 91’i iş yüklerinin fazla olduğunu düşünüyor.

AİLE HEKİMLERİNİN YÜZDE 50’Sİ NÖBET NEDENİYLE AYRILMAK İSTİYOR

Ankette TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Tam Gün Yasa Tasarısı’nda yer alan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesi ile ilgili düşünceleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde 91’i aile hekimliği sistemi çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesinin yanlış bir karar olduğu düşünüyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 55’i aile hekimliği sistemine nöbet getirilmesi nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünmekte. Yüzde 15’i nöbet uygulaması gelse bile sistemden ayrılmayacağını belirtmiş, yüzde 30’u ise bu konuda kararsız. Aile hekimlerinin yüzde 50’si, aile sağlığı çalışanlarının ise yüzde 59’u nöbet nedeniyle aile hekimliği sisteminden ayrılmayı düşünüyor

AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNİN GELECEĞİ PEK DE PARLAK GÖRÜNMÜYOR

Ankette ayrıca aile hekimliği çalışanlarına sistemin geleceği hakkında da düşünceleri soruldu. Sonuçlara göre çalışanların yüzde 67’si aile hekimliği sisteminin daha da kötüye gideceğini düşünüyor. Yüzde 21’i sistemin sorunlarla devam edeceğini belirtiyor. Yüzde 2’lik bir kesim bu konuda fikir beyan etmiyor. Çalışanların sadece yüzde 10’u aile hekimliği sisteminin düzelerek iyileşeceğini belirtiyor.

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Anket sonuçları da açıkça göstermektedir ki aile hekimliği sisteminde görev alan çalışanların çok büyük bir bölümü iş yükünü fazla bulmaktadır. Bunun üstüne bir de nöbetlerin gelmesine aile hekimleri haklı olarak tepki göstermektedirler.” dedi.

Aile hekimlerinin nöbet uygulamasını protesto amacıyla iş bırakma eylemi yapmalarının konu üzerinde ne kadar hassas olduklarının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Kahveci, “Sağlık Bakanlığı çalışanların memnuniyeti için adım atması gerekirken hala çalışma hayatını zorlaştıracak uygulamalara gitmesi yanlıştır. Aile hekimleri sabırlarının sonundadır. Sağlık Bakanlığı çalışanların feryadına ve taleplerine kulak vermelidir. Sistemdeki sorunları, çalışanların sıkıntılarını ve taleplerini değerlendirmeye almalıdır.” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçta karekod uygulaması Ocak’ta başlıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sahte ilacı takipte önemli bir sistem olan karekod uygulamasını vatandaşın kullanımına 1 Ocak'ta açacaklarını söyledi. Sağlık...

Kapat