Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Haziran 2011, Pazartesi 17:00

18. Avrupa Birliği Obezite Kongresi İstanbul’da gerçekleşti

18. Avrupa Birliği Obezite Kongresi Avrupa Obezite Araştırma Derneği ve Türk Obezite Araştırma Derneği işbirliğinde ve Prof. Dr. Volkan Yumuk başkanlığında gerçekleşti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin her yönüyle ele alındığı kongreye dünyanın farklı ülkelerinden bilim adamları ve sağlık profesyonelleri katıldı. Dört gün boyunca obeziteyle ilgili en son bulgu ve değerlendirmeler tartışma masasına yatırıldı.

Kongrenin ardından başkanlığını Gökhan Hotamışlıgil’in yaptığı uydu sempozyumda obezite ve diyabete bağlı üzerinde çok düşünülmeyen konular irdelenip tartışıldı. Dünyaca ünlü bilimadamlarından Gökhan Hotamışlıgil, "Obezitede stres ve enflamatuar" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kongrede altı çizilen konulardan birisi de, Türkiye’de şişmanlığın son 10 yılda kadınlarda %65 oranında erkeklerde ise %30 oranında artış gösterdiği ve Türkiye’deki her üç kadından birinin obeziteden muzdarip olduğuydu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni klinik çalışma verileri iki ila beş yaşındaki çocuklarda Levemir kullanımını destekliyor

Pediatric Diabetes'te yayınlanan veriler, Novo Nordisk'in bazal insülin analogu olan Levemir®'in, bazal insan insülini ile karşılaştırıldığında tip 1 diyabeti olan...

Kapat