Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2014, Cuma 16:33

11 bin yıldır ‘yaşayan’ kanser hücresi keşfedildi

İngiliz araştırmacılar 11 bin yıldır “hayatta olan” bir kanser türü keşfetti. Dünyanın bilinen en eski yaşayan kanser türünün o dönemde bir köpekte ortaya çıktığı ve çiftleşmeyle diğer hayvanlara geçtiği belirtiliyor.

Wellcome Trust Sanger Enstitüsü’ndeki uzmanlar, bu kanser türünün DNA’sını çözdü.  Kanserin ilk görüldüğü köpek, Sibirya kurdu olarak bilinen ‘haski’ türüne benzeyen, orta büyüklükte, boz kahverengi ya da siyah kısa tüyleri olan bir hayvandı.

BBC’nin haberine göre; Dr. Elizabeth Murchison, “Bu köpekten kanserin neden yayıldığını bilmiyoruz. Ama geriye bakıp, yaydığı kanser hücrelerinde genleri hâlâ yaşayan bu köpeğin kimliğini tanımlayabilmek heyecan verici.” dedi.

Bilim insanları, hayvanlarda görülen ve cinsel ilişki yoluyla geçen iki nadir kanser türünden biri üzerinde çalıştı.  Söz konusu kanser türü hayvanların cinsel organlarında tümör oluşumuna neden oluyor.

Uzmanlar gen haritasını çıkardıkları ve ‘moloküler saat’ işlevi gören bir tür mutasyonu inceleyerek kanserin kaynağının 11 bin yıl öncesine gittiğini tespit etti.
Milyonlarca genetik mutasyona uğramasına rağmen kanser türünün hayatta kaldığı belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“3D” ile doğmamış bebekler yazıcıdan çıkıyor

3D Babies adlı bir şirket, hamile kadınlara 4D ultrason taraması yaparak doğmamış çocuklarının 3D yazıcıdan çıkmış fetus halini veriyor. Şirket “Kız veya...

Kapat