Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Temmuz 2013, Pazartesi 14:12

Alzheimer teşhisi için kan testi yolda

Alzheimer hastalığını teşhis edecek bir kan testi üzerinde çalışan Alman araştırmacılar, sonuca yakın olduklarını açıkladı.

Halihazırda, beyni harap eden bu hastalık için belirli bir test yok. Doktorlar, bu konuda kavrama testleri ve beyin filmlerinden yararlanıyor.

Sonuçları “Genome Biology” adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada, kanda bulunan çok küçük genetik materyal parçalarının hastalığın teşhisini mümkün kılabileceği belirtiliyor.

Yüzde 93 doğruluk payı

BBC’nin haberine göre;202 hastada denenen testte yüzde 93’lük doğruluk payına ulaşıldı. Alzheimer araştırmalarının ana amaçlarından biri hastalığı önceden teşhis edecek yollar bulmak.

Hastalık belirtilerini yıllar sonra gösteriyor. Gelecekte tedaviye hastalığın beynin büyük bölümünü harap etmeden başlanması hedefleniyor. Bu da hastalığın önceden teşhisini zorunlu kılıyor.

Saarland Üniversitesi’ndeki uzmanlar, Alzheimer hastası olan ve olmayan hastalarda 140 mikroRNA’yı inceledi.

Uzmanlar, Alzheimer hastalarında belirgin bir şekilde farklı seviyelerde olan 12 mikro RNA buldu.

Araştırma bu bulgunun üzerine inşa edildi. İlk denemeler testin başarılı olduğunu ve ‘Alzheimer hastalarıyla, sağlıklı insanları yüksek bir doğruluk payıyla belirlemeyi mümkün kıldığını’ gösteriyor. Bununla birlikte testin klinik kullanımı için daha fazla araştırma yapılması gerekeceği vurgulandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Beyin tümörleri uzay neşteri ile yok ediliyor

Konuşma, hareket, görme gibi çok önemli fonksiyonların bulunduğu beyinde, sadece tümörün yok edilmesine olanak sağlayan uzay neşteri "CyberKnife" ile sağlam dokular...

Kapat