Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2013, Salı 15:12

10 yılda 3 kat arttı

Son yıllarda ilaç kullanımında yaşanan rekor artış, sağlığın yanında ekonomiyi de ciddi anlamda etkiliyor. Evlerin ecza deposuna döndüğünü belirten Sağlık Bakanlığı, gereksiz ilaç sarfiyatı konusunda vatandaşı uyarıyor. Trt’nin haberine göre; tüm vatandaşlara serbest eczanelerden faydalanma hakkı tanınması 2005 yılından bu yana ilaca erişimi kolaylaştırdı.

10 YILDA 3 KAT ARTIŞ 
Ama son 10 yılda üçe katlanan ilaç kullanımı, tabiri yerinde ise evleri ecza deposuna çevirdi.

190 MİLYON KUTU İLAÇ EVLERDE 
Sağlık Bakanlığı’nın tespitine göre 10 milyonu hiç açılmamış 190 milyon kutu tıbbi malzeme evlerde tutuluyor. Evlerde depolananlar arasında ağrı kesici, antibiyotik, mide ve soğuk algınlığı ilaçları başı çekiyor.

Fazla sarfiyat ise hem sağlığı hem ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bilinçli ilaç kullanımı konusunda vatandaşları uyardı.

Müezzinoğlu, “ Sebze meyve yemiyorsunuz, neticede ilaç kimyasal özellikleri olan, bir çok yan etkileri olabilecek maddeyi kullanıyorsunuz. İlacı bilinçli kullanmamız lazım” şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Ölüm testi cihazı’ geliştirildi

İngiliz bilimadamları ne kadar yaşayacağımızı tahmin edebilen bir 'ölüm testi cihazı' geliştirdi. Cildin hemen altına yerleştirilen lazer sinyal, kişinin vücudunun...

Kapat