Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Haziran 2014, Pazartesi 11:08

Yakın görme sorununu ortadan kaldıran lens

İngiltere’de geliştirilen ve Symfony ismi verilen lens katarakt benzeri bir operasyonla göze takılarak yakın görme sorununu ortadan kaldırıyor.

Milyonlarca insanın ilerleyen yaşlarda en büyük sıkıntılarından biri olan yakını görememe problemi artık basit bir işlem ile giderilebilecek. Bu yeni yöntem ile 3 mm’lik bir kesikten göze yerleştirilen bir lens sayesinde görme kusuru telafi edilerek, okuma gözlüklerine olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. 40 yaş itibarıyla kasların zayıflaması gibi, göz de eski performansını yitiriyor. Daha önce katarakt, hipermetropi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan lenslerin de uzun ömürlü olmaması, renkleri ve uzaklıkları netleştirememe gibi sıkıntılarının olması yeni bir lens geliştirme ihtiyacını doğurdu. Şimdiye kadar doğala en yakın görüntüye sahip olduğu uzmanlarca onaylanan “Symfony” adlı lens, ömür boyu kullanılabiliyor. Sabah’ta yer alan habere göre; Uzmanlar, Symphony’nin yüzeyindeki milimetreden bile çok daha küçük tırtıklı yapısının, görüş açısını genişletirken görüş kalitesini de yükseltiğini söylüyor. İşlem, gözde açılan 3 milimetrelik kesik içerisinden eski lensin çıkarılması ve yerine Symphony’nin yerleştirilmesi ile gerçekleştiriliyor. Oldukça kısa süren işlemin etkisi yalnızca birkaç saat içerisinde kendisini gösteriyor. Şimdiye kadar 10 kişiden 9’unda kalıcı başarıya ulaşan yöntemin dünya çapında ilgi görmesi bekleniyor. Lensin fiyatı İngiltere’de 4 bin sterlin olarak açıklandı. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yerli ilaç üretimi 6 ay içinde başlanacak

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 vizyonu belli oldu. Buna göre 6 ay içinde kurulacak ‘Türkiye Kanser Enstitüsü’ ile yerli ilaç üretimi başlayacak....

Kapat