Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2011, Pazartesi 13:21

Xarelto’nun mucidi İstanbul’daydı

Bayer HealthCare, venöz tromboembolinin (VTE – toplardamarlar içinde kan pıhtısı oluşması) önlenmesi için geliştirdiği ilk oral direkt Faktör Xa inhibitörü Xarelto’nun, ortopedik endikasyonlarını sağlık konusunda uzman gazetecilerle paylaştı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Muzaffer Demir, Özel Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Tözün ve Bayer Bilimsel Araştırma Heyeti Başkanı farmakolog Dr. Elisabeth Perzborn’un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, kalça ve diz protez cerrahisi geçiren hastalarda, pulmoner emboliye sebep olabilen derin ven trombozunun (DVT) önlenmesi için geliştirilen çalışmalarla ilgili güncel bilgiler paylaşıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Muzaffer Demir; kan pıhtılaşması, derin ven trombozunun ve pulmoner embolizmin nasıl oluştuğu, oluşma nedenleri, klinik tablosu, ilerleyişi ve yol açtığı sorunlar ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Profilaksi tedavisinin teşvik edilmesinin hastaların sağlığı açısından son derece kritik olduğunu belirten Demir, Avrupa Birliği ülkelerinde her yıl VTE nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının 543 bin civarında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Remzi Tözün ise ortopedide VTE sıklığı, tromboprofilaksi yöntemleri, kullanılan ilaçlar, yeni oral tedaviler, RECORD çalışmaları ve Xarelto hakkındaki bilimsel verileri paylaştı. Ortopedistler için Rivaroksaban’ın son derece önemli bir ilaç olduğunu belirten Tözün, RECORD çalışmalarında Rivakroksaban ile elde edilen pozitif sonuçların heyecan verici olduğunu ifade etti.

Xarelto’nun araştırma ve geliştirme süreçlerini aktaran Dr. Elisabeth Perzborn, bir molekülün keşfinin uzun ve büyük maliyetler gerektiren bir süreç olduğunun altını çizdi. Rivaroksaban’ın keşfi süresince büyük bir ekibin sadece VTE profilaksisi endikasyonu için 10 yıl boyunca çalıştığını belirten Perzborn, en heyecanlı bekleyişin son 18 ayda yaşandığını ve ilk oral direkt Faktör Xa inhibitörünün keşfedildiğini anladıkları anda tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını belirtti.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 60 bin diz ve kalça replasmanı yapılıyor. Bu ameliyatlar özellikle bacaktaki damarlarda pıhtılaşma sonucu oluşabilecek DVT riskini arttırıyor. DVT’nin seyrettiği damarlarda oluşan pıhtı, kısmen ya da tamamen koparak akciğerlere ulaşıp temiz kan akışını etkileyerek hayatı tehdit edecek sonuçlar doğuran pulmoner emboliye (PE) sebep olabiliyor.

Alt ekstremite Majör ortopedik cerrahisi geçiren hastalarda, venöz tromboembolizmin (VTE) önlenmesinde endike olan Xarelto (Rivaroksaban) 10 mg film kaplı tablet, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından 3 Haziran 2011 tarihinde ruhsatlandırıldı. Xarelto 10 mg film kaplı tablet (rivaroksaban) 10 tablet ve 30 tabletlik ambalajlarda Ekim ayında Türk Tıbbının hizmetine sunuldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklikteki yanlış beslenme obezite sebebi

Bebek beslenmesi uzmanı Prof. Dr. Berthold Koletzko, 55. kez düzenlenen Milli Pediatri Kongresi'nde bebek ve çocuk beslenmesinin yetişkinlikteki obeziteyle ilişkisi...

Kapat