Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Şubat 2009, Pazartesi 20:19

Ünlü yazar Mario Levi’yi kıskandıran öyküler

 

Şizofreni hastalarının topluma katılmasını sağlamak ve bu hastalığın toplum tarafından tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla Şizofreni Dernekleri Federasyonu ve Bilim İlaç işbirliğinde düzenlenen “Ateşin Düştüğü Yerden: Sesler, Yüzler, Öyküler isimli öykü yarışmasının sonuçları açıklandı. Ünlü yazar Mario Levi, Yapı Kredi Yayınları Editörü Murat Yalçın, tiyatro sanatçıları Payidar Tüfekçioğlu, Tuncel Kurtiz, psikiyatr Doç. Dr. Haldun Soygür ve Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş’tan oluşan jürinin seçimleri sonucunda Hüseyin Avni Cinozoğlu, “Anton Usta” adlı öyküsüyle birincilik ödülüne layık görüldü. “Akıl Hastanesinde Kuduz Paniği”nin yazarı Okay Uludokumacı ikincilik ödülünün sahibi olurken, Yümehan Celiloğlu da “Piyanist Olma Hayali” ile üçüncülüğe hak kazandı.

Sofa Otel’de 4 Şubat günü yapılan basın toplantısında, jürinin seçtiği öykülerin bir kitapta bir araya getirileceği ve yine jüri tarafından seçilecek bir eserin İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Tiyatro Kulübü öğrencileri tarafından sahneleneceği bildirildi. Öte yandan her üç yarışmacı, Mario Levi Yazı Atölyesi’nden bir sezonluk eğitim hakkı kazandı. Farklı yaş gruplarından 50 şizofreni hastasının katıldığı yarışmaya ilişkin konuşan Levi, dereceye giren ve girmeyen eserlerdeki kimi ifadeleri “kıskandırıcı” bulduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Soygür de, “Birçok insan şizofreni hastalarının yazınsal değer taşıyan bir yapıt ortaya koyacağına inanmaz. Onlara göre şizofreni hastası her zaman saçma sapan konuşan, ne dediği anlaşılmayan kişidir. İşte bu yarışma, hastaların iç dünyalarını ifade edebilecekleri, yaratıcılıklarının açığa çıkarılacağı bir projedir” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gönüllü hizmet ödül getirdi

Türkiye ve komşu ülkelerde yaptığı gönüllü çalışmalar, Amerikan Hastanesi Odyoloji Şefi Ayşen Erdil'e "İnsani Yardım Ödülü"nü kazandırdı.

Kapat