Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ekim 2012, Pazartesi 18:37

Ulusal KBB ve BBC Kongresi’nde, “Uyku Apnesi ve Horlama Cerrahi” teknikleri salonlara taşındı

DEVA Holding, Türk Kulak Burun Boğaz (KBB), Baş Boyun Cerrahisi Derneği (BBC) ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) işbirliğiyle kulak burun boğaz cerrahisinde bir ilki hayata geçirdi. GATA KBB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gerek ve ekibi tarafından iki ameliyat salonunda gerçekleştirilen 5 operasyon, gerekli teknolojik alt yapının kurulduğu kongre salonuna eş zamanlı olarak yansıtıldı.

Kongrenin ana salonunda canlı olarak izlenen operasyona ilişkin katılımcılardan gelen soruları yanıtlamak ve uygulamalı bilgi vermek üzere KBB ve BBC alanında öncü ve duayen hekimler de salonda hazır bulundu. Ulusal KBB ve BBC Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, ME&Dİ KBB Hastalıkları Merkezi’nden Prof. Dr. Mehmet Ömür, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Toprak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Uluöz, GATA KBB Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr Murat Timur Akçam ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Karakoç katılımcılara operasyonlar sürerken bilgi verdiler.

Ulusal KBB ve BBC Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, operasyonların tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu yıl 34.’sü düzenlenen kongremizde KBB ve BBC dünyasında çığır açması beklenen böyle bir operasyona ev sahipliği yaptığımız için memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl kongremizde bir ilki gerçekleştirerek birbirinden uzakta bulunan katılımcılar arasında cerrahi bir operasyonu gerçekleştirdik. Üstelik değerli hocalarımızın katılımı sayesinde bu operasyonu tartışma ve profesyonel olarak değerlendirme fırsatı da bulduk. Canlı cerrahi tekniği, telekomünikasyon teknolojileri sayesinde sağlık hizmetlerinin her geçen gün daha da ileriye doğru gittiğini ortaya koyuyor. Biz de dernek olarak bu değişimin öncülüğünü yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz.”

Kongre salonundan naklen izlenen cerrahi operasyonda hazır bulunan DEVA Holding Satış, Pazarlama ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Doğan Varinlioğlu ise,

“DEVA Holding olarak her zaman teknolojinin öncülüğünü ve yenilikçi yaklaşımları hayata geçiriyor olmayı hedefliyoruz. Bugün de Ulusal KBB ve BBC Derneği ve GATA işbirliği ile KBB ve BBC alanında bir ilki hayata geçiriyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu tür operasyonlar ve Türk doktorlarının başarıları, Türkiye’nin sağlık alanında ne kadar ilerlediğini de gösteriyor. DEVA Holding olarak bundan sonra da bu tür bilimsel etkinlikleri desteklemek konusunda önderlik etmeye devam edeceğiz.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Romatizmaya İnat Durmasın Hayat” fotoğraf yarışması sonuçlandı

Türkiye'de yüz binlerce kişiyi etkileyen ankilozan spondilit ve romatoid artrit hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

Kapat