Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Nisan 2014, Perşembe 15:25

“Türkiye bitkisel ilaç çöplüğüne dönüştü”

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “adeta bitkisel ilaç çöplüğüne dönen”Türkiye‘de vatandaşların sağlıkla ilgili aldatıcı ve yanıltıcı reklamların etkisinde kaldığını belirterek, “İnternetten satın alarak bilinçsiz ilaç kullanmayın” çağrısında bulundu.

Saydan, yaptığı açıklamada, ilacın rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün olmadığını, bitkisel dahi olsa bilinçsizce ilaç kullanmanın, sağlık açısından büyük risk anlamına geldiğini dile getirdi. Bitkisel ya da kimyasal her ilacın günlük alınması gereken maksimum dozu, kullanılan başka ilaçlarla etkileşimi ve yan etkisi bulunabileceğini vurgulayan Saydan, şunları ifade etti:

“Her türlü ilacı kullanırken eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Hiçbir ilacın reklamı yapılamaz ve kullandırılmaya özendirilemez. Komşunuza veya arkadaşınıza iyi gelen ilaç mutlaka size de iyi gelmez. Bu yüzden mutlaka hekime veya eczacınıza danışarak ilaç kullanmalısınız. Bitkisel ilaçlar asla masum ve zararsız değildir. Adeta bitkisel ilaç çöplüğüne dönen ülkemizde vatandaşımız yeterince bilgilendirilmediği ve bilinçlendirilmediğinden sağlıkla ilgili aldatıcı ve yanıltıcı reklamlar konusunda çok çabuk etki altında kalmaktadır. Bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan alınan ruhsatlarla satılması ve denetiminin Sağlık Bakanlığınca yapılması gerekmektedir. İsmi gıda takviyesi olsa dahi, bu ürünlerin internet üzerinden satışını engellemek ve sadece eczane üzerinden satışını zorunlu kılan bir yasal düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Bir ürün, farmasötik bir forma girmiş ise, yani, kapsül, draje, şurup, tablet gibi, halkımızda, “ilaç algısı’ oluşturuyorsa, bu ürün muhakkak Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalı ve “yalnızca’ eczanede satışına izin verilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımıza eczacılarına danışmadan asla ilaç almamalarını ve kullanmalarını önemle hatırlatmak istiyoruz.”


Önceki yazıyı okuyun:
“İlaç endüstrisinde bir büyüme görülmeyecek”

Boehringer Ingelheim Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Andreas Barner, ilaç sektörünün dünyadaki durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Barner, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde...

Kapat