Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2012, Perşembe 16:07

Tele sağlık sektör için hayati önem taşıyor

Frost & Sullivan, Türkiye sağlık hizmetlerini de yakından ilgilendiren bilişim ve iletişim teknolojilerinin işbirliğiyle hızla gelişen tele sağlık alanında yaşanan önemli gelişmeleri Kuzey Amerika temelinde mercek altına alan bir araştırma raporu yayımladı.

Firmanın araştırmasına göre birçok engele rağmen tele sağlık hizmetleri, mevcut sağlık hizmetlerinde var olan eksiklikler karşısında, gerek doğru uzmana erişim sağlamak gerekse bir hastayı kendi ilaç tedavisine yönlendirmek için olsun etkin bir uygulama olarak öne çıkıyor. Tele sağlık hizmetleri bireyler tarafından giderek daha fazla talep edilmeye başlıyor.

Sektörün şu anki büyüklüğü 1,9 milyar dolar

Frost & Sullivan’ın “Kuzey Amerika Tele Sağlık Hizmetleri Analizi” başlıklı çalışması, tele sağlık alanında yaşanan en büyük ve etkin fırsatları belirliyor, tanımlıyor, temel araştırma kriterlerine bağlı olarak hizmetlerin boyutları ve yeni trendleri masaya yatırarak beş temel noktaya özellikle işaret ediyor. Frost & Sullivan sağlık sektörü analistleri söz konusu beş alanın ev sağlık hizmeti ve hastalık yönetimi gözetimi, uzaktan doktor ve uzman hizmetleri, kişisel acil yanıt sistemleri (PERS), video teşhis danışma ve uzaktan kardiyak hizmetleri olduğunun altını çiziyor. Analistler, bir araya geldiklerinde bu hizmetlerin şimdiden 1,9 milyar dolarlık bir büyüklüğü ulaştığına vurgu yapıyorlar.

Frost & Sullivan üst düzey sağlık hizmetleri analisti Zachary Bujnoch’a göre tele sağlık hizmetlerinde sayısız ilerleme fırsatı bulunuyor, ancak yüksek değerde öneriler ve sürdürülebilir hizmet modelleri kurmak için bazı zorluklar olduğunu da belirtiyor. Bujnoch, bunun nedenini birçok kurumun bu hizmet alanlarından farklı yönden yararlanmak için gerekli uzmanlık ve perspektiften yoksun olmalarına bağlıyor.

Başarı için işbirliği ve koordinasyon

Frost & Sullivan’ın analizine göre kurumlar arasında kurulması gereken ortaklıklar ve işbirlikleri tele sağlık hizmetleri alanında başarıyı yakalamak için temel faktör olarak önem kazanıyor. Nitekim bu alanda mesafe kaydetmeyi başaran kurumlar, teknoloji ve uzmanlıkta boşlukları dolduracak etkin ortaklık ve ittifaklar kurmayı başarıyor.

Telesağlık sektörünün sağlık hizmetleri, bilişim ve iletişim teknolojilerinin iç içe geçişinden kaynaklandığını, dolayısıyla ortaklıklar ve işbirlikleri alanında zengin fırsatlar doğurduğunu ifade eden Bujnoch, tüm katılımcılar bir araya geldiğinde ödeme sorunları ya da ileri yaşlardaki kişiler için etkin çözümlerin tasarlanması gibi sektörün karşı karşıya kaldığı problemlerinin bazılarının giderildiği ve aşıldığının altını çiziyor.

* Haberin fotoğrafı tele sağlık sistemleri de üreten bir firma olan Cisco‘nun Flickr sayfasından alınmıştır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Klinik veriler ticari sır olarak değerlendirilebilir mi?

Kanser genetiği araştırmacıları, Myriad Genetics'in bugüne kadar elde ettiği tarama verilerini halka açık olarak sunmamasının etik olmadığını söylüyor.

Kapat