Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Kasım 2011, Cuma 19:10

TEB: Stoklar tükeniyor, ilaç krizi kapıda!

Türk Eczacıları Birliği (TEB) bir basın açıklaması yaparak alınan tasarruf tedbirlerini uygulamayan ilaç firmalarının stok zararlarını ödemediğine ve ilaç temin edemez durumda olan eczanelerin stoklarının tükenmekte olduğuna dikkat çekti.

“Sağlık alanında görev alan bizler, bir gecede alınan kararların kurbanı oluyoruz. Bize sorulmadan, bizim görüşümüz alınmadan bizimle ilgili gelişen durumların uygulayıcısı yapılıyoruz. Geçtiğimiz dönemde 70 kuruşla başlayan muayene ücretleri bugün 15 TL’dir, eczacı bu parayı SGK adına tahsil etmeye zorlanmaktadır. Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve ilaç sanayicilerinin kendi aralarında imzaladıkları bir protokolle, ilaç sanayicilerinin SGK’ya yaptığı indirim eczane üzerinden geçmekte ve geçerken bir taşıma zararı bırakmaktadır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi son yapılan Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği ile ilaçların kamu kurum ıskontoları ortalama yüzde 7,5 oranında artırılmış durumdadır. Bu noktada taşıma zararının da ötesinde ilaç firmaları kamu kurum ıskontosu artışı nedeniyle ortaya çıkan yeni oranları tanımayacaklarını açıklamıştır. 304 kalem ilaçta yeni kamu kurum ıskontoları ilaç şirketleri tarafından ödenmemekte, aradaki fark eczacıya yüklenmeye çalışılmaktadır. Aynı biçimde İlaç Fiyat Kararnamesi’ndeki hükümden kaynaklanan ‘eczacının rafında bulunan ilaçlardaki fiyat düşüşlerinden kaynaklı fiyat farkının beş işgünü içinde ödenmesi’ zorunluluğu olmasına rağmen, ilaç şirketleri eczacının raf zararını henüz karşılamadığı gibi, buna da dava açmaya hazırlandıklarını duyurmak dışında hiçbir şey yapmamıştır. Bu da yetmezmiş gibi eczacıların ticari ıskontoları ilaç şirketleri tarafından teker teker sıfırlanmaktadır. Ellerindeki stok ile zaten uzun süredir özverili bir biçimde ilaç hizmeti vermeye çalışan eczacılar, “Artık yeter!” deme noktasını da geçmiş durumdadır, gelecekten umutsuz ve son derece kaygılıdır. Konu ile ilgili Sayın Çalışma Bakanımız, ilaç firmalarının Kararname’ye uygun davranmasını kendilerinin takip edeceğini ifade etmiştir. Ancak aradan beş gün geçmesine rağmen, kamu ile ilaç sanayi arasında sıkışan yine eczacı olmaktadır. Kendisinin sorumlu olmadığı böyle bir yükü eczacının sırtına yükleyenler, yakın zamanda ilaç sıkıntısının baş göstereceğini bilmelidir. Zira, eczacının kamuya ilaç sanayi yerine indirim yapma ya da rafında yüksek fiyattan aldığı ilacı düşük fiyattan kamuya verebilme lüksü yoktur. İlaç sanayicileri yaptıkları çeşitli açıklamalarda “kan ağlarken”, bireysel emeği ile ayakta durmaya çalışan eczacı bugün “kan kaybından ölmektedir.”

Türk Eczacıları Birliği Basın Açıklaması: İlaçta Kriz Kapıda!

Açıklamada, yayınlanan İlaç Fiyat Kararnamesi ile referans fiyatın yüzde 66’dan 60’a indirildiğine yer verildi. İlaç fiyatlarının bu kararla bir kez daha düşürüldüğüne dikkat çekilerek, hastanın cebinden ilaca daha fazla para ödenmesi anlamına gelen bir düzenlemeyle eşdeğer ilaç bandının yüzde 15’ten yüzde 10’a indirildiğine vurgu yapıldı. Bunun artık SGK’nın piyasada olan en ucuz ilacın en fazla yüzde 10 fazlasını ödeyeceği, gerisinin hastalardan tahsil edileceği anlamına geldiği belirtilerek hasta ile karşı karşıya kalan tarafın yine eczacı olacağının altı çizildi.

Stoklar tükeniyor, ilaç krizi kapıda!

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti imzası ile yayınlanan açıklamada yaklaşmakta olan tehlike;

“Biz eczacılar olarak hasta sağlığını daima önceledik. Ancak, bu tablo karşısında sağlık hizmet sunumuna yeterince özen göstermeyen, kar mantığıyla gemisini yürütmeyi amaçlayan firmalardan ilaç almaya devam etmemiz mümkün değildir. Stoklarımızdaki ilaçlar da tükenmek üzeredir. Çok değil, birkaç gün sonra oluşacak ilaçta krizin sorumluluğunu kim üstlenecek merak ediyoruz. Tüm vatandaşlarımıza, bu durumun sorumlusunun eczacı olmadığını da altını çizerek belirtmek istiyoruz. Kamu kurum ıskontoları konusunda ilaç sanayi ve SGK’nın bir an önce bir mutabakata varmasını, geçen her günün eczacıları ve hastalarımızı sağlıksızlığa sürüklediğinin bilinciyle davranılmasını bekliyoruz”

sözleri ile ifade edildi.

Açıklamanın tam metnine TEB resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görüşünüzü bildirin:

Facebook anketimize katılın:

İlaç fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle eczane stoklarında meydana gelecek zararlar konusunda ne yapılmalı?

on.fb.me/eczane-zarar


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly çalışanları “Gönüllülük Günü”nde Burgazada kıyılarını temizledi

Lilly çalışanları, şirketin dünya çapında uyguladığı Gönüllülük Günü'nde DenizTemiz Derneği/TURMEPA işbirliği ile Burgazada kıyılarını temizledi.

Kapat