Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2009, Cuma 16:38

Sinema Engel Tanımaz!

 

16. Altın Koza Film Festivali bu yıl çok farklı bir etkinliğe sahne oldu. Özel Ortopedia Hastanesi’nin katkılarıyla festival çerçevesinde düzenlenen “Sinema Engel Tanımaz” projesi ile görme ve işitme engellilerin Ortopedia Hastanesi’nde film seyretmesi sağlandı.
 
Ortopedia Hastanesi’ninyurtdışı, eğitim seminerleri gibi mesleki gelişim projelerinde kullandığı yüksek teknik donanıma sahip salonda,Marmara Üniversitesi Mithat Alam Merkezi’nin hazırladığı sesli betimleme yöntemi sayesinde görme engelliler de film seyretme olanağı buldu. Özel Ortopedia Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cihan Koca, “Sinema engel tanımaz projesi bizim çok önem verdiğimiz bir proje. Çünkü biz kentteki her birimin kimseye engel tanımadan planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Aslında bu olanakları sunmak, engelliler için özel bir durum olmamalı, standartlar normal seviyede tutulmalı” diye konuştu.
 
Sesli betimleme yöntemi nedir?
Sesli betimleme yönteminde, filmde var olan diyaloglara ilaveten, yeni bir dış ses, görülmesi gereken önemli olayları anlatıyor. Bu yöntem artık bazı filmlerin DVD’lerinde menü olarak da yer alıyor. Türkiye’de ilk kez 14. Altın Koza Film Festivali’nde gösterildi. Altın Koza Film Festivali, engellilerin önündeki engellerin kaldırılması için çaba harcayan bir festival olarak biliniyor.
 
Hiç film seyretmediler ama film çektiler
Adana’da düzenlenen 16. Altın Koza Film Festivali kapsamında, yaşları 10 ila 15 arasında değişen 20 gence sinema eğitimi verildi. Gençlerin genellikle daha önce hiç sinema seyretmemiş çocuklar arasından seçildiği bildirildi. Sinema eğitimi sırasında uygulamalı olarak çektikleri film, 13 Haziran’da Ortopedia Hastanesi Sinema Salonu’nda gösterildi.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yorgun gözler için!

Visine® Yorgun Göz içerdiği doğal içeriği sayesinde, gözün ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak göz yorgunluğu belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve...

Kapat