Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ekim 2012, Pazartesi 19:09

Sempozyumda ilk kez femtosaniye lazerle katarakt canlı cerrahisi yapıldı

Katarakt ameliyatlarında komplikasyon oranını azaltan, göz teknolojisinin son buluşlarından biri olan femtosaniye lazer yardımıyla katarakt yönteminin ilk uygulayıcısı olan Prof. Dr. Zoltan Nagy ve bu alanda çalışmaları olan Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, katarakt cerrahisindeki bu yeni yöntemi canlı katarakt ameliyatı eşliğinde Türk oftalmologlarıyla birlikte paylaştı.

Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun ev sahipliğinde düzenlenen “Femtosaniye Lazerle Katarakt Cerrahisi” sempozyumunda Avrupalı ve Türk göz doktorları İstanbul’da biraraya geldi. Yaklaşık 200 göz hastalıkları uzmanın katıldığı sempozyumda, femtosaniye lazer Yardımı ile yapılan katarakt ameliyatı sempozyumun yapıldığı salonda canlı olarak yayınlandı. İlk kez bir sempozyumda femtosaniye lazer yöntemiyle yapılan canlı katarakt ameliyatı, gözün uzmanları tarafından ilgi ile izlendi. Kataraktları farklı yapıda olan hastalara uygulanan canlı cerrahiyi izleyen göz doktorları, uygulanan ameliyat yöntemlerini enine boyuna tartıştı.

Uzmanların deneyimlerini paylaştıkları toplantıda konuşan Prof. Dr. Zoltán Zsolt Nagy, Türkiye’nin göz alanında önemli gelişmeler kaydettiğini vurguladı. Femtosaniye’nin dünyadaki ilk uygulayıcısı olan Prof. Dr. Nagy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Femtosaniye Lazer Yardımı ile Katarat yönteminde gelişmiş görüntüleme yöntemleri kullanılarak gözün kornea tabakasının kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması lazer yardımı ile daha hassas ve daha düzgün olarak yapılabiliyor. Bu şekilde hassas olarak yapılan ameliyatlar sonrasında göz içine takılan çok odaklı mercekler ile hastalardaki kırma kusurlarının daha doğru olarak düzeltilebiliyor. Türkiye bu yöntemi, dünya ile eş zamanlı olarak kullanmaya başlayarak bu konuda Avrupa’daki deneyimli ülkeler arasına katıldı.”

Sempozyumda ilk kez femtosaniye lazerle katarakt canlı cerrahisi yapıldı

“Lazer, göz tedavilerinin vazgeçilmezi oldu”

Günümüzde lazer tedavilerinde tüm dünyada kullanılan “Lasik” yönteminin ilk uygulayıcısı Prof. Dr. Ioannis Pallikaris konuşmasında, göz ameliyatlarında lazerin artık vazgeçilmez olduğunun altını çizdi. Femtosaniye lazer yöntemini ve başarısını değerlendiren Prof. Dr. Pallikaris, Türkiye’de lazer cerrahisi konusunda Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun pek çok ilke imza attığını söyledi. Prof. Dr. Pallikaris,

“Dünyagöz, göz alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, teknolojik anlamda kendini sürekli olarak geliştiriyor, güncel tutuyor, bu sempozyum da bunun en güzel göstergesidir.”

dedi.

Dünyagöz Etiler’de yapılan ameliyat Şişli’den izlendi

Sempozyumun bir bölümünde bazı göz doktorları tarafından Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen katarakt canlı cerrahisi salondaki diğer meslektaşları tarafından izlendi. Şişli Grand Cevahir Otel’de gerçekleşen sempozyumda Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, Türkiye’de göz sağlığı alanındaki gelişmelerden bahsederek göz ameliyatlarında teknolojinin önemini vurguladı. Katarakt ameliyatlarında önemli olan hususlardan birinin hastanın gözündeki katarakt alındıktan sonra yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanabilmesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu, bu son teknoloji ürününün ameliyat esnasında hem hasta hem de hekim açısından konfor ve güvenlik sağladığının altını çizdi.

Katarakt ameliyatlarında komplikasyon oranı düşüyor

Aynı ameliyatla göz içine uzak ve yakın göz içi merceklerin yerleştirilmesinin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Devranoğlu,

“Kataraktın sertliğine bağlı olarak femtosaniye lazer yardımlı katarakt ameliyatlarında kullanılan ultrason enerjisi %100 ile %40 arasında azalıyor. Daha az ultrason enerjisinin kullanılması da ameliyat esnasında gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkması riskini en aza indiriyor.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yöneticiler için “Digital Marketing Communication” Sertifika Programı

MCI, Bilgi Üniversitesi ve Bilgi Eğitim işbirliğiyle hazırlanan sertifika programı; "Digital Marketing Communication Program for Executives", Güz Döneminde başlıyor.

Kapat