Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ekim 2012, Cuma 18:39

“Romatizmaya İnat Durmasın Hayat” fotoğraf yarışması sonuçlandı

“Romatizmaya İnat Durmasın Hayat” fotoğraf yarışması, hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını ve yaşam kalitelerini de önemli ölçüde etkileyen romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalıklarına dikkat çekmeyi hedefledi. Yarışmada dereceye giren çalışmaları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan ve Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut, Muammer Yanmaz gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonelleri seçti.

TRD tarafından Pfizer’in katkılarıyla düzenlenen fotoğraf yarışması, uzmanlık alanı hareket olan “Romatoloji”, “Ortopedi ve Travmatoloji” ve “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” hekimlerinin ve hemşirelerin katılımına açık gerçekleşti. Hastaların verdikleri mücadelenin ve tüm sıkıntılara rağmen hayatlarına devam etme çabalarının en yakın tanığı olan hekim ve hemşireler, hastaların mücadelesini kendi objektiflerinden yansıttı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın önderliğinde yapılan basın toplantısında, Prof. Dr. Hamuryudan hastalıkların dünyada ve ülkemizde görülme sıklıklarını ve tedaviler konusundaki son gelişmeleri anlattı.

TRD'nin Pfizer'in katkılarıyla düzenlediği 'Romatizmaya İnat Durmasın Hayat' fotoğraf yarışması sonuçlandı

Erken tanı sayesinde, şekil bozuklukları olmadan ve sakatlık meydana gelmeden hastalığın ilerlemesinin durdurulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Hamuryudan, bu hastalıklarda bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi eklemlerini düşman olarak gördüğünü ifade ederek şöyle devam etti:

“Romatoid artrit hastalığının görülme sıklığı Türkiye’de de dünyada da binde 5 civarında. Romatoid artritte iki türlü tedavi yöntemi var. Birincisi hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik, yani ‘bugünü iyi yaşasın, ağrısı geçsin’ demek. İkincisiyse zamanla iltihap nedeniyle eklemlerde yapısal zarara yol açmadan hastalığı tamamen kontrol altına almak.

Bir diğer önemli unsur, hastaların kendilerini topluma ve aile bireylerine ifade etmekte güçlük çekmeleri. Hastaların en çok dile getirdikleri ifade ‘Aile üyelerimin beni anlamasını istiyorum’ oluyor. Çünkü onlar kronik hastalar. Ama bu hastalık, tansiyon veya şeker gibi koruyucu tedavi uygulanan bir kronik hastalık değil. RA hastaları çok fazla ağrı çekiyor. Bazıları hareket edemiyor, giyinemiyor, işe gidemiyor. Tüm bunlar da insan ilişkilerini bozabiliyor. Sosyal izolasyon, depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Evde sürekli hasta birinin olması aile bireyleri için de zor olabiliyor. Tüm bu sıkıntıları hekimler ve hastalar olarak bizler biliyoruz ama toplum bilmiyor.”

Türkiye’de yaklaşık 200 bin AS hastasının bulunduğunu, ama bunların %40’ının hasta olduğunu bilmediğini bildiren Prof Dr. Hamuryudan,

“Hastalığın en önemli belirtisi bel/sırt ağrısı olmakla birlikte, çevresel eklem ve diğer organların tutulumu da gözlenebiliyor. AS hastaları için geçerli olan en önemli risklerden biri, hastalığın seyri sırasında omurgada hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu gelişmesi. AS hastalığı, en üretken çağ olan çalışma çağındaki erkekleri daha sık olarak etkiliyor.”

diyerek daha çok 45 yaş altı erkeklerde görülen hastalığın, bel fıtığıyla karıştırıldığı için teşhisinin geciktiği ve kamburlaşmaya neden olduğunu ifade ederek herkesi uyardı.

Romatoid Artrit Terzisi, Dr. Süleyman Özbek

Prof. Dr. Hamuryudan,

“Romatizmaya İnat Durmasın Hayat” fotoğraf yarışmamızla toplumun bu konuya dikkatini çekmek istedik. Bunu da en iyi anlatabilecek kişiler arasında hastaların mücadelesinin en yakın tanığı olan hekimler ve hemşireler başta geliyor. Yarışmaya başvuran tüm katılımcıların hastaları en iyi şekilde anladıklarını ve anlattıklarını düşünüyorum.”

dedi.

Yarışmaya katılan 97 fotoğraf arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:

Hekimler ve hemşireler kategorisinde ilk üç:

  1. “Eller”, M. Gamze Demir (Safranbolu Aile Sağlığı Merkezi)
  2. “Romatoid Artrit Terzisi”, Dr. Süleyman Özbek (Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romotoloji Bilim Dalı)
  3. Adsız, Dr. Salim Dönmez (Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı)

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Signal, “Sağlığı Geliştiren Okullar” projesini hayata geçirdi

Dünya çapında ağız-diş sağlığını geliştirmeye yönelik 40'dan fazla programı destekleyen Signal, FDI ve TDB ile birlikte "Sağlığı Geliştiren Okullar" projesini...

Kapat