Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ekim 2012, Perşembe 18:11

Roche Türkiye, kurumsal sorumluluk raporuyla iş dünyasına model oluşturuyor

Henüz çözümlenmemiş sağlık sorunları için yüksek kaliteli çözümler yaratmak, üretmek ve pazara sunmak için öncü çalışmalar yürüten Roche, Türkiye’deki ilk “Kurumsal Sorumluluk Raporu”nu yayımladı. Roche Türkiye bu raporla kurumsal yönetim anlayışı, sürdürülebilirlik hedefleri ve kurumsal sorumluluklarıyla ilgili 2011 yılı uygulamalarını ve hedeflerini şeffaf bir şekilde paydaşlarıyla paylaşıyor. Raporun hazırlanmasında, uluslararası raporlama standardı olan Global Reporting Initiative (GRI) baz alındı. Sürdürülebilirlik anlayışına uygun olarak çok az sayıda basılan, web ve iPad formatları da oluşturulan rapor, GRI tarafından incelenerek (B+) seviyesinde tescillendi.

Roche Türkiye Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu,

“İçinde bulunduğu toplumla ilişkileri yöneten, kendi yerel değerleri olan, yerel ihtiyaç ve beklentilere karşılık veren, sorumluluk duygusuyla hareket eden bir şirket olarak sürdürülebilirlik stratejimizi oluşturmaya ve yerel raporumuzun olması gerektiğine inandık. Sürdürülebilirlikte sağlık sektöründe dünya lideri olan Roche’un bu konuya olan adanmışlığı bize kılavuzluk etmeye devam ederken, Roche Türkiye olarak biz de pek çok yenilikçi uygulamayla iş dünyasına ve diğer ülkelerdeki Roche şirketlerine örnek olacağız.”

dedi.

Roche, Türkiye'de yayımladığı ilk kurumsal sorumluluk raporuyla iş dünyasına model oluşturuyor

Sürdürülebilirlik ve Ar-Ge lideri

Roche, şirketlerin sürdürülebilirlik per¬formansları konusunda dünyanın en önemli re¬ferans kaynağı olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) 4 yıldır üst üste sağlık alanında “Süper Sektör Lideri” seçiliyor. DJSI’ın değerlendirmesinde, sürdürülebilir bir şirket olarak Roche’un tıp alanında yeniliğe ve kişiye özel tedavi yaklaşımına odaklanması, sağlık bakımından etkinliği ele alan ve sağlık sonuçlarını iyileştiren stratejisi ön plana çıkıyor. Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve insan haklarına saygıyı konu alan Roche programları da, yine öne çıkan konular arasında yer alıyor.

Roche’un sürdürülebilirlik konusundaki üstünlüğünün temelinde güçlü Ar-Ge yatırımları bulunuyor. 100 yılı aşkın süredir büyük bir kararlılıkla Ar-Ge çalışmalarını sürdüren ve bu alanda dünya lideri olan Roche, 2010 yılındaki 7,2 milyar avro ile dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketi oldu.

Roche Türkiye’de sürdürülebilirlik

Roche, 2014 yılına ait stratejik hedefleri doğrultusunda, önemli pozisyonlardaki kadın liderlerin sayısını en az %50 oranında artırmak için küresel düzeyde karar aldı. Bu girişim doğrultusunda üst düzeydeki kadın çalışan oranı hali hazırda yüksek olan Roche Türkiye, küresel düzeyde dikkat çekiyor. Roche Türkiye’de çalışanların %38’i, yöneticilerin ise %43’ü kadın. Üst düzey yönetimde bu oran %60’a çıkıyor.

Roche Türkiye'de çalışanların %38'i, yöneticilerin ise %43'ü kadın

Roche Türkiye tarafından yayımlanan raporda ayrıca, kaynakların verimli kullanılmasına ilişkin çok önemli iyileştirmeler sağlandığı belirtiliyor. Firma, 2011 yılında, 2009 yılına göre toplam enerji tüketiminin %25, kişi başı enerji tüketiminin ise %21 oranlarında düşürüldüğüne dikkat çekiyor. 2 yılda bina işletim sisteminde gerçekleştirilen 27 adet aksiyon ile bina kaynaklı enerji tüketiminin %14,8 oranında azaltıldığına vurgu yapıyor.

Rapora göre Roche, “Mobil Çalışma Kültürü Projesi” kapsamında bölge ofis ve depolarının kapatılması, yurtiçi ve yurtdışı video konferans sistemlerinin iletişim kanalı haline getirilmesi, elektronik fax uygulaması, merkez çalışanların diz üstü bilgisayarlarla çalışması, saha ekibinin tablet PC ile çalışmaya başlaması gibi örneklerle çevresel etkiyi azaltacak mobil bir çalışma kültürü oluşturmuş.

Her yıl Tıp Bayramı’nda UNICEF’in çocuk gelişimi kampanyalarına verilen katkı, tüm dünyada Roche çalışanlarının ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak için gerçekleştirdiği “Roche Çocuklar İçin Yürüyor” projesi, “Mavi Bisiklet, Kanserde Erken Tanı İçin Yol Açık” kampanyası Roche Türkiye’nin toplumsal değer yarattığı projeler arasında yer alıyor. Roche çalışanlarının gönüllü katıldığı “Yaşam Takımı” ise kanserli çocuklara, depremzedelere, ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ebru Ekmen, Sandoz Türkiye’ye İnsan Kaynakları Direktörü olarak katıldı

Ekmen yeni görevinde, şirket hedeflerine göre belirlenen kısa ve uzun vadeli insan kaynakları stratejilerini geliştirme sorumluluğunu üstlenecek.

Kapat