Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

PremaTürk "Türkiye Prematüre Raporu"nu açıkladı 17 Kasım 2012, Cumartesi 10:10

PremaTürk “Türkiye Prematüre Raporu”nu açıkladı

Türkiye’de prematürelik hakkında farkındalığı artırmak ve yapılmakta olan çalışmalara katkı sağlayabilmek amacı ile 2012 Haziran ayında kurulan PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu, Avrupa Yenidoğan Bebek Bakımı Vakfı (The European Foundation for the Care of Newborn Infants; EFCNI), Türkiye’deki hasta dernekleri, sağlık çalışanları ve devlet yetkilileri ile bir araya gelerek Türkiye’de prematüre bebeklerle ilgili mevcut durumu analiz eden ve gerekli aksiyon planlarının belirlenmesine zemin sağlayan raporunu açıkladı. Dünya Prematüre Günü çerçevesinde açıklanan rapor, ilgilileri Türkiye’deki prematüre bebeklerin bakımının iyileştirilmesine yönelik olarak harekete geçmeye davet ediyor.

Türkiye’de her yıl 150 bin prematüre bebek doğuyor

Avrupa’da prematüre bebek doğum oranları artış gösterirken, bu durum ülkemizde de benzerlik gösteriyor. Prematüre bebekler standardın altında bakım ile karşılaştıklarında, ileride gelişimsel sorun, öğrenme ve davranış bozukluğu, serebral palsi, duyusal eksiklik, kalp ve göz sorunları, solunum enfeksiyonları ve kronik hastalık riski taşıyorlar. İyi planlanmış bir erken doğan bakım programı ile, prematüre bebekler ve aileleri için yaşam boyu sürecek olumlu bir fark yaratılabiliyor.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde Ankara’da Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Koalisyon Başkanı Doç. Dr. Nurullah Okumuş, şunları söyledi;

“Günümüzde prematüre bebeklere yönelik uygulanan bakımlar Avrupa çapında kabul edilmiş standartlar ile karşılaştırıldığında genel olarak eksik kalıyor. Sağlıklı yaşlanmanın doğumdan başladığını biliyoruz; prematüre bebeklerin yaşamlarının da zamanında doğan akranlarıyla aynı şansa sahip olması gerekir. Toplumda aktif ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamaya yönelik mevcut politika öncelikleri dikkate alındığında, Türkiye’nin, prematüre bebekler için yüksek kalitede aileye odaklı sağlık hizmetlerinin bir kamu sağlığı önceliği olarak belirlemesi gerekiyor.”

Türkiye'de her yıl 150 bin prematüre bebek doğuyor

Doç Dr. Okumuş sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de bir yılda yaklaşık 1,3 milyon doğum olmakta ve bu doğumların %12’si prematüre doğum olarak gerçekleşiyor. Bu da yaklaşık her yıl 150 bin prematüre bebeğin doğduğunu gösteriyor.”

Türkiye’de ve tüm dünyada prematüre doğumlardaki artış nedeniyle prematüre doğan bebekler ve sorunlarının giderek önem kazandığını vurgulayan Doç. Dr. Okumuş, hazırladıkları raporun Sağlık Bakanlığı‘na ve TBMM’nin ilgili komisyonlarına iletildiğini belirtti.

5 Aksiyon Önerisi

PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu Raporu; yenidoğan ve prematüre bakımını iyileştirecek, prematüre bebekler ile ailelerini destekleyecek en etkili sağlık politikalarının geliştirilmesine ve uygulanmasına öncülük edecek bir yol haritası oluşturmak ve kamuoyunu bu konuda bilgilendirmek üzere hazırlanmış.

Raporda, prematüreliğin nedenleri, Türkiye’de ve dünyadaki sayısal verileri, bakım sürecindeki yeni gelişmeler, premetürelerin akut ve kronik sorunları, hastanede tedavi ve evde bakım uygulamaları, aile-toplum üzerindeki etkileri, yarattığı finansal sorunlar gibi başlıklarda geniş bir içerik ve çözüm önerilerine yer veriliyor. Koalisyon; prematüre bebeklerin de zamanında doğan her insan gibi yaşama hakkı olduğunu belirterek, bebeklerin ve ailelerinin karşılaştığı sorunların ele alınması için ilgili paydaşları 5 öneri ile harekete geçmeye davet ediyor:

  1. Kamu sağlığı programlarında yenidoğan sağlığını ilk öncelikler arasına yerleştirmek, prematüre bebeklerin ve hastalıklı yenidoğanların sorunlarını en iyi şekilde ele almak.
  2. Prematüre bebeklerin bakımı için ulusal planlar oluşturmak.
  3. Prematüre doğan bebeklerin tedavileri ve taburculuk sonrası yaşamlarında sağlıklı gelişimlerini takip etmek amacıyla hasta takip programları oluşturmak.
  4. Prematüre bebek annelerine, zamanında doğan bebek anneleri ile aynı sürede doğum sonrası izni vermek.
  5. Prematüre bebek ailelelerine yönelik doğum sonrası bakım ve destek için gerekli politika ve uygulamalara yatırım yapmak.

Avrupa’da artış gösteren bir eğilim

EFCNI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nicole Thiele şu açıklamada bulundu:

“EFCNI ‘PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu Raporu’nun yayınlanmasından büyük mutluluk duyuyor. Rapor, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bebek mortalite ve morbiditesinin tek başına en büyük ve en sık önlenebilir nedeni olan prematüre doğumla ilişkili olan risk ve sorunlara dikkat çekiyor. Binlerce bebeğin ölümü, kronik hastalıklar ve prematüre doğumla ilgili diğer tıbbı rahatsızlıklar etkin, iyi organize edilmiş ve hedefe odaklı yenidoğan bakımı ve doğum sonrası hizmetler ile önlenebilir.”

PremaTürk: Prematüre Bebek Koalisyonu, Abbott Türkiye‘nin katkıları ile destekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Anneler prematüre doğumun riskleri konusunda bilgisiz
Anneler prematüre doğumun riskleri konusunda bilgisiz

Dünya Prematüre Günü'nde açıklanan yeni anket prematüre bebek annelerinin erken doğumla bağlantılı riskler konusundaki bilgi eksikliklerini ortaya çıkardı.

Kapat