Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Nisan 2014, Pazartesi 15:19

Pfizer’den AstraZeneca’ya 100 milyar dolarlık teklif

Pfizer Inc., AstraZeneca PLC şirketini satın almak için yaklaşık 100 milyar dolarlık bir teklifte bulunduğunu doğruladı. İngiltere borsasında işlem gören AstraZeneca ise konu hakkında herhangi bir yorumda bulunmayı reddetti.

ABD’li ilaç devi Pfizer tarafından yapılan açıklamada seçeneklerin gözden geçirildiği belirtildi.

Pfizer, AstraZeneca ile olası birleşme görüşmelerinin ilk olarak Ocak ayında başladığını ancak görüşmelerin 14 Ocak’ta sona erdiğini belirtti. İkinci görüşme ise 26 Nisan’da başladı. The Wall Street Journal’in haberine göre; Pfizer’in 5 Ocak’ta sunduğu ilk teklif nakit ve hisse cinsinden ödeme yapılmasını öngörüyordu. Teklifte AstraZeneca’nın hisse başı değeri 46.61 sterlin (76.62 dolar) olarak belirlenmişti. Belirlenen bu gösterge fiyat ile AstraZeneca’nın değeri yaklaşık 58.73 milyar sterlin (98.68 milyar dolar) oluyordu.

The Wall Street Journal’da konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere atıfta bulunularak Pfizer’in AstraZeneca’ya yeni bir teklifte bulunacağına dair haberler yer almıştı.

Pfizer ile AstraZeneca’nın birleşmesi halinde aralarında diyabet, kalp hastalıkları ve romatizmal eklem iltihapları gibi çok sayıda önemli hastalığın tedavisinde öncü olan bir ilaç devi ortaya çıkacak. Satın alma, Pfizer’in akciğer kanserini tedavi eden Xalkori gibi kanser terapileri ile AstraZeneca’nın vücudun bağışıklık sistemini kullanarak kanserle savaştığını iddia ettiği gelecek vaadeden ilaçlarını bir araya getirecek. Sağlık sektörü, bu gibi immünoterapileri kazançlı kanser tedavilerinin bir sonraki dalgası olarak değerlendiriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Novartis’in B tipi menenjit aşısına statü verdi

Novartis tarafından keşfedilen, bebeklerde 2 aylıktan itibaren koruma sağlayan B tipi menenjit aşısına, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından...

Kapat