Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2010, Cuma 13:51

Pfizer ve Washington Üniversitesi’nden Ar-Ge İşbirliği

 

Pfizer ve Washington Üniversitesi arasında imzalanan anlaşma kapsamında üniversitenin uluslararası alanda bilimsel uzmanlığıyla ünlü olduğu Alzheimer, kanser, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet ve ilişkili metabolik bozukluklar gibi geniş bir yelpazede ortaklaşa öneri, tasarım ve araştırma yapmak üzere Pfizer ve Washington Üniversitesi’nden bilim adamları bir araya gelecek. Mevcut ilaçlar için yeni kullanım alanları geliştirmeyi hedefleyen işbirliği, ilaç bileşiklerini daha etkin geliştirme potansiyeli taşıyan akademi-sanayi işbirliğinde yenilikçi bir yaklaşımı temsil ediyor.
Pfizer Endikasyon Keşif Birimi fikir alışverişini teşvik etmek için, Washington Üniversitesi’nden bazı araştırmacıların geniş kapsamlı klinik ve ön-klinik veriler dâhil olmak üzere Pfizer’in tescilli bileşikleri hakkında bilgilere erişebilmeleri amacıyla bir çevrimiçi portal da geliştirdi. İşbirliği kapsamında yeni araştırma önerilerini değerlendirmek üzere hem Washington Üniversitesi, hem de Pfizer bilim adamlarından oluşan bir danışma komitesi de oluşturuldu.

Türkiye’deki Ar-Ge ortamının geliştirilmesi hedefiyle, ülkemizde ilaç keşfinin önünü açmak üzere harekete geçen Pfizer Türkiye, 2009’dan önemli projelere imza attı. Bu projelerden biri olan ve alanında Türkiye’deki ilk sanayi-akademi işbirliği sayılan Pfizer-Hacettepe Üniversitesi İlaç Ar-Ge İşbirliği kapsamında farklı bilgi transferi inisiyatifleri yürütülüyor. Proje Pfizer Global, Pfizer Türkiye ve Hacettepe Üniversitesi yetkililerinden oluşan bir yürütme kurulu tarafından koordine ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
IBM’den “Akıllı Sağlık” yaklaşımı

IBM'in düzenlediği "Akıllı Dünya Akıllı Sağlık" etkinliği, İstanbul'daki hastanelerin BT yöneticileri ve radyologların katılımıyla, 23 Haziran günü gerçekleştirildi.

Kapat