Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Kasım 2012, Cuma 16:48

NET’de erken teşhis hayat kurtarıyor

Nöroendokrin Tümör (NET) Kanseri günü nedeni ile açıklama yapan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Gastroenteropankreatik Nöroendokrin Tümörler’i (GEP-NET), pankreasla sindirim kanalının mide, ince ve kalın bağırsaklar bölümlerinde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olarak tanımladı. Prof. Dr. Yalçın, yavaş büyüyen bu tümörlerin erken teşhis ile tedavisinde başarı şansının yüksek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yalçın,

“Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlere tanı konulmasında kromogranin A serum testi, 5HIAA idrar testi, endoskopik, radyolojik ve nükleer tıp tanı yöntemleri yardımcı oluyor. Kesin tanı biyopsiyle konuyor. GEP-NET’lerde çarpıntı, terleme, yüzde ateş basması, kızarıklık, ishal, şeker düşüklüğü gibi tipik bulgular izleniyor. Tümörler erken yakalandıklarında yüz güldürücü sonuçlarla tedavi edilebiliyor. Ancak benzer bulgular gösteren birçok hastalık olması sebebiyle GEP-NET’lerin teşhisinde yanılsamalar yaşanabiliyor. Yayılmış ve geç kalınmış durumlarda yaşam beklentisi ve yaşam kalitesinde azalma olabilir.”

dedi.

“Tümörün boyuna ve yerine göre cerrahi müdahale hayat kurtarabiliyor”

Hastalık tanısı almış kişilerin NET’ler konusunda uzman hekimlerden görüş alarak tedavi ve izlemlerinin planlanması için bulundukları yerde onkolog, gastroenterolog, endokrinolog, genel cerrahi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanlarına başvurması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yalçın başarılı tedavi ve yüksek yaşam kalitesi için erken tanının önemini vurguladı. Çoğunlukla NET’lerin başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikler sırasında tanı aldığını söyleyen Yalçın, hastalık başlangıcından tanı konulana kadar geçen sürenin de 5-7 yılı bulabildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Yalçın’ın açıklamasında, nöroendokrin tümörü olan hastalar için ideal tedavinin tümör yayılmadan veya köken aldığı organ duvarını aşmadan önce cerrahi müdahale yapılması olduğunu söyledi. Bu tedavi seçeneğinin tümörün boyuna ve yerine göre kesin iyileşme potansiyeli taşıdığını belirten Prof. Dr. Yalçın, erken tanının tümörlerin büyüyüp başka organlara yayıldığı hallere kıyasla hastaya daha fazla tedavi seçeneği sunduğuna vurgu yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Genç diyabetliler ve uzmanlar, Diyabet Günü’nde bir araya geliyor

Aygaz ve Çocuk Adolesan Diyabetikler Derneği, yeni diyabet tanısı konmuş beş yaş altındaki diyabetlilerle onların ebeveynlerini ve diyabetli genç erişkinleri...

Kapat