Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2011, Salı 17:45

Mustafa Nevzat, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Raporu’nu yayımladı

Türk ilaç sektörünün köklü ve öncü kuruluşlarından Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş., Mayıs 2010’da imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BMKİS) kapsamında ilk “İlerleme Bildirimi” raporunu yayımladı. “İlerleme Bildirimi 2011” raporunda Mustafa Nevzat’ın BMKİS ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgiler yer alıyor. Raporda karbon salınımını azaltmaya kararlı olan Mustafa Nevzat’ın üretim tesislerinde mazot ve LPG yerine doğal gaz kullanımına geçtiği ve tesislerde toplam 5.000 m2‘lik bir alanı ağaçlandırdığı aktarılıyor.

Mustafa Nevzat, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan 33 ilaç firması arasında bulunuyor. Şirket, “İlerleme Bildirimi 2011” raporunda BMKİS 4 ana başlığı altında yer alan 10 ilke kapsamındaki “İnsan Hakları Yönetimi”, “Çalışan Haklarının Korunması”, “Çevre Yönetimi” ve “Yolsuzluğun Önlenmesi” ile ilgili faaliyetlerini şeffaf bir şekilde paylaşıyor.

BMKİS kapsamında evrensel ilkeleri temel alan kurumsal uygulamaların daha istikrarlı, adaletli ve kapsamlı bir küresel pazar oluşturmaya yardımcı olduğu inancını paylaşan Mustafa Nevzat, performansını en iyi şekilde paylaşmak amacıyla G3 Sürdürülebilirlik Raporlaması İlkeleri’ni kılavuz aldı. İlerlemenin doğru şekilde gösterilebilmesi için önceki yıllara ait önemli veriler de raporda paylaşıldı.

Raporda, 2010 yılında Mustafa Nevzat çalışanlarının TEMA Vakfı aracılığıyla 150 ağaç diktiği belirtiliyor ve şirketin üretim ve hammadde tesislerinin yaklaşık 5000 m2‘lik alanının meyve fidanlarıyla ağaçlandırıldığı aktarılıyor. 3500 m2‘lik alanda toplam 115 adet meyve ağacı, 1500 m2‘lik alanda ise toplam 200 adet fındık ağacı bulunuyor.

Faaliyetlerini ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi doğrultusunda yürüten şirketin şimdiye kadar bu alanda ceza almadığı vurgulanıyor.

Mustafa Nevzat, tesislerinde LPG ve Mazot yerine doğalgaz kullanımına geçmiş olmasıyla sera gazı salınımlarının azalmasını sağlıyor. 2010 yılında sera gazı emisyonu oluşturacak malzeme alımı yapmama ilkesi ile çalışan şirket, tesislerinde ozon tüketen kimyasallarla işlem yapmıyor. 2009 yılında tehlikeli atıklarını %15 oranında azaltan şirket, bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalajlarının toplanması için ÇEVKO firmasıyla çalışan Mustafa Nevzat, ürün ambalajlarının %25-30’luk kısmının geri kazanılmasını sağlıyor.

Mustafa Nevzat “İlerleme Bildirimi 2011” raporuna firmanın resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün [PDF: 1,74 MB].


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pacira’nın uzun etkili bupivakain içerikli ağrı kesicisi FDA onayını aldı

Exparel ticari ismi ile pazara sürülecek olan tedavi cerrahi müdahale sonrası analjezi için kullanılacak. Firma, Exparel'in opioid'lere olan ihtiyacı azaltmasını...

Kapat