Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ekim 2012, Salı 10:26

Memorial Şişli İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi açıldı

Türkiye’nin en kapsamlı İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi Memorial Şişli Hastanesi’nde hizmete açıldı.

Toplumda en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan inmenin neden olduğu yutma güçlüğü, erken bunama, depresyon ve uzuv kaybı gibi rahatsızlıklar, doğru rehabilitasyon programları ile önlenebiliyor. Memorial Şişli İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, “29 Ekim Dünya İnme Günü” öncesinde inme tedavisi ve merkezin özellikleri hakkında bilgi verdi.

Merkez “hibrit” bir özellik taşıyor

Memorial Şişli İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yakup KrespiDoç. Dr. Krespi’ye göre Memorial Şişli Hastanesi İnme Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi, alanında uzman hekim kadrosu ve gelişmiş tedavi alanları ile Türkiye’de önemli bir referans merkezi olma yolunda. İnmede acil dönemi geçirmiş ancak halen bakım ve destek ihtiyacı olan hastalarla, kronik dönem inme hastalarının eş zamanlı bakım, destek, tedavi ve rehabilitasyon ünitesi şeklinde yapılandırılan merkez; hasta başındaki gelişmiş monitör, hemşire bankosundaki santral monitör ile özel bir odada en yakın tıbbi desteği sağlayabiliyor. Doç. Dr. Krespi, ünitenin merkezinde yer alan rehabilitasyon platformunda ileri rehabilitasyon tekniklerinin uygulanabildiğini belirtiyor. Multidisipliner bir ekip tarafından hizmet veriliyor olmasının merkezin en önemli farkı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Krespi, ekipte vasküler nöroloji uzmanının, girişimsel nöroloğun, nörolojik rehabilitasyon uzmanının, fizyoterapistin, iş ve uğraş terapistinin, dil, konuşma ve yutma terapistinin, psikoloğun ve nöropsikoloğun yanı sıra, konu üzerinde uzman hemşire ekibinin görev aldığını vurguluyor.

Türkiye’de ilk kez “İnme Primer Koruma Kliniği”

Doç. Dr. Krespi,

“İnme en sık görülen ancak aslında önlenebilir en önemli nörolojik hastalıktır. 60 yaş ve üzeri kişileri tehdit eden en önemli nörolojik sorun, inme ve demans yani bunama riskidir. Demans gelişiminin ardında da yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet gibi risk faktörleri tetikçi rolü oynamaktadır. Bu hastalıklarla mücadele amacıyla ülkemizde ilk defa bir merkez içinde ‘İnme Primer Korunma Polikliniği’ oluşturdu.”

diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca’dan interaktif sempozyum “Bir soru’N mu var?”

AstraZeneca teknoloji odağı kapsamında yeni tanıtım yöntemleri alanında yaratıcı işbirliklerini sürdürüyor.

Kapat