Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2011, Pazartesi 16:33

Kontakt lens kullanıcıları kurallara uyumda yetersiz kalıyor

“Contact Lens and Anterior Eye” dergisinin Ekim ayı sayısında yayımlanan yeni bir global araştırma, birçok kontakt lens kullanıcısında profesyonellerin ve üreticilerin tavsiyelerine yeterince uyulmadığını ortaya koydu. Günlük kullan at lensler kullananlarda kurallara uyum daha iyi düzeyde olmasına rağmen, genel olarak kontakt lens kullananların %85’inde kurallara uyumun yetersiz bulunduğu görüldü.

Bausch + Lomb sponsorluğunda gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, İspanya, Fransa, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Polonya, Rusya ve İngiltere’den toplam 4021 kontakt lens kullanıcısına web tabanlı bir anket uygulandı. Ankette, demografik bilgiler ile günlük kullanım detayları, lens kabı temizliği ve kullanım sonrası bakım sıklığı da dâhil olmak üzere lens ve solüsyon hakkında bilgiler toplandı. Özellikle de uyumla ilgili olarak değiştirilebilir nitelikte olan ve kontakt lense bağlı enfeksiyonları arttırdıkları epidemiyolojik araştırmalarla kanıtlanan sekiz davranış ele alındı. Bunlardan dördü, bakım ve lens kabına ilişkin uygulamalarla, üçü lens kullanımıyla ve biri de ellerin yıkanmasıyla ilgiliydi.

Araştırma sonucunda ülke, cinsiyet ve yaş da dahil olmak üzere kurallara uymama davranışlarını etkileyen bir dizi faktör ortaya kondu. Ülkeler arasında kurallara uymada farklılıklar görüldü ve farklı ülkelerde kontakt lens düzenlemelerinden etkilenilebileceği ortaya çıktı. Genel olarak kadınların erkeklere, yaşlı kullanıcıların ise gençlere oranla kurallara daha fazla uyum gösterdiği belirlendi. En dikkat çekici sonuç ise yakın bir geçmişte göz doktoruna danışmış olan kullanıcıların kurallara daha uygun davrandıklarıydı.

Lider araştırmacı ve İngiltere’nin Manchester Üniversitesi’nde bulunan Eurolens Araştırma Merkezi’nin direktörü Philip Morgan,

“Kurallara uyum, kontakt lensin ovulması, temizlenmesi, ellerin yıkanması, lenslerin doğru şekilde takılması ve lens kabı temizliği gibi davranışlar ile ilişkilendirilir”

şeklinde konuştu. Morgan,

“Aynı zamanda, daha yakın bir geçmişte hekime danışan kullanıcıların kurallara daha uygun davrandıklarını da gözlemledik. Bazı uyumsuzluk faktörleriyle kontakt lenslerden kaynaklanan enfeksiyonlar arasındaki ilişki dikkate alındığında, bakım sonrası takip muayenelerini yapan göz doktorlarının, başta genç erkekler olmak üzere, kontakt lens kullanıcıları için lens kabı bakımı, el yıkama ve kontakt lenslerin ovularak, yıkanması konularına ağırlık vermelerini önerdiğini görüyoruz”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık sektöründe devrim yaratacak 10 trend

Frost & Sullivan'a göre, 2020 yılına kadar sağlık sektörünün geleceğine yön verecek 10 büyük trend incelendiğinde, sağlık sektöründe yeni bir...

Kapat