Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2010, Cuma 13:48

Klinik araştırma eğitimi ve sertifika programı

 

Boehringer Ingelheim, T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü (İEGM)ile birlikte klinik araştırma esaslarını ve her gün değişkenlik gösteren yeni regülasyonları paylaşmak amacıyla Klinik Araştırmacı Eğitimi Sertifika programı düzenledi. İlki Malatya İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen ve 140 hekim ve sağlık personelinin katılım gösterdiği programın ikincisi Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi.
 
Klinik Araştırmacı Eğitimi ve Sertifika Programına İEGM’nin yetkilendirdiği konuşmacılar, Etik Kurul temsilcileri, Sözleşmeli Araştırma Kuruluşu temsilcileri ve klinik araştırmalar konusunda uzman araştırıcılardan ve Boehringer Ingelheim Klinik Araştırmalar Departmanı temsilcilerinden oluşan eğitmenler ile birlikte klinik araştırmalar hakkında eğitim almak ve bu konuda sertifikalı olmak isteyen hekimlerden oluşan toplam 155 kişi katıldı.
 
Toplantıda, Türkiye ilaç sektöründe Ar-Ge yatırımları, Boehringer Ingelheim’ın Türkiye’deki Ar-Ge yatırımları, Türkiye’de yasal düzenlemeler ve İlaç Klinik Araştırmalar Yönetmeliği, İyi Klinik Uygulamalar içeriği ve ilkeleri, klinik araştırma tasarımı ve yürütülmesi, klinik araştırmalarda ve gönüllü haklarının korunmasında araştırmacıların, etik danışma kurullarının yapılanması ve sorumlulukları ve sponsorun sorumlulukları konuları ele alındı. Program sonucu sınava tabi tutulan kişiler arasından 141 kişi sertifika almaya hak kazandı.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç firmaları Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası'nın liderliğinde 33 ilaç firması tarafından imzalanan Küresel İlkeler Sözleşmesi yoksulları kapsayan bir küresel ekonomik düzen kurulması...

Kapat