Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ekim 2012, Salı 15:46

Kanser tedavisinde sanatın gücü: Dramaterapi

Kanser olmak ya da kanserli bir hastanın yakını olmak, bazen yaşamsal bir kriz haline gelebiliyor. Şüphesiz; beklenmedik bir anda gelen kanser, belirsizliklerle dolu uzun bir tedavi süreci ile birlikte kişinin zihinsel ve ruhsal dünyasını alt üst edebilecek kadar sarsıcı bir deneyim. Cevapsız sorularla dolu bir zihin ve karmaşık duygular yaşayan ruhsallığın; içinde bulunulan sağlık durumu ile uyumlu hale gelmesi, sürecin daha iyi ve rahat geçirilmesine katkı sağlarken tedaviyi olumlu yönde etkiliyor.

Neolife Tıp Merkezi‘nden Uzman Psikolog Elçin Şayan, kanser tedavisi sırasında veya sonrasında hem bedensel hem de ruhsal açıdan kişiyi ve yakınlarını destekleyen dramaterapi ile kişinin kendini daha güçlü ve mutlu hissettiğini belirtiyor.

Dramaterapi; yaratıcı drama teknikleri ile dışavurum sayesinde kişinin rahatlamasını, içsel bir denge ve güvene ulaşabilmesine yardımcı oluyor. Kişinin bedensel farkındalığının olumlu yönde pekişmesini sağlıyor ve kelimelerin kifayetsiz kaldığı dönemlerde tiyatro oyunun iyileştirici gücünden faydalanarak yaşamla ilgili benzer sıkıntı, duygu, düşünce ve umutlara sahip kişilerin birbirlerini anladıkları bir ortam yaratıyor. Oluşan grup dinamiği ile kişiler birbirlerinden güç ve destek alışverişinde bulunuyor; böylece yalnızlık ve çaresizlik hisleri ile kolayca başa çıkabiliyor.

Bugüne kadar sağlık alanında dışavurumcu sanat terapisi yaygınlıkla kullanılmakla beraber yaratıcı drama ağırlıklı olarak tasarlanmış dramaterapi kanser tedavisinde Türkiye’de ilk defa uygulanıyor. Neolife Tıp Merkezi ve Tiyatro Hayat; dramaterapi tedavisi için bir dramaterapi grubu oluşturdu. Hasta, hasta yakınları ve profesyonel tedavi ekibinden oluşan grup; haftada 1 gün 2 saat sürecek çalışmalar için bir araya geliyor.

Neolife tarafından yayımlanan duyuruda; ses, nefes, beden dili ve perküsyon uygulamaları ile çeşitlendirilmiş dramaterapi çalışmalarının 3 ay boyunca devam edeceği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İshak Alaton Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Lisesi’nin temeli atıldı

İshak Alaton Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, dünyanın biyomedikal cihaz teknolojileri eğitimi veren ilk ve tek lisesi olacak.

Kapat