Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Kadın memesi sadece yağdan ibaret değildir! 14 Kasım 2012, Çarşamba 11:46

Kadın memesi sadece yağdan ibaret değildir!

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 34. Ulusal Kurultayı 31 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Antalya Rixos Sungate Hotel’de yapıldı. Yeni yönetim kurulu Dr. İsmail Kuran başkanlığında; Dr. Murat Topalan, Dr. Sühan Ayhan, Dr. Reha Yavuzer, Dr. Derya Özçelik, Dr. Hüseyin Borman, Dr. Mustafa Yılmaz, Dr. Eksal Kargi, ve Dr. Özay Özkaya’ dan oluştu.

551 kişinin katılımı ile gerçekleşen kurultayda 90 yerli, 8 yabancı konuşmacı ile sektördeki son gelişmeler paylaşıldı. Yüz transplantasyonu ve yağ enjeksiyonları gibi konularda kurultayda tartışılan önemli konular arasında yer aldı.

Yağ dokusu transferi meme protezlerinin yerini mi alıyor?

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin Ulusal kurultayında, yurtdışından ve yurt içinden bilim adamları, kök hücre içeren yağ dokusunun meme büyütme ameliyatlarında kullanılmasını tartıştılar.

Dernek tarafından yayımlanan basın duyurusunda, memeye yağ dokusunun verilmesinin hala tartışılmalı bir uygulama olduğuna dikkat çekilerek; yağ hücrelerinin kalsifikasyonunun gerçekleşebileceği, tümör taramalarında tecrübe gerektirmesi ve büyük volümlerde yapılamaması nedeniyle birkaç seans gerektirmesi, yöntemin dezavantajları olarak sıralanıyor. Bununla birlikte Dernek, günümüzde protez ameliyatı yapılamayan uygun hastalarda, yöntemin kullanılabileceğini vurguluyor.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 34. Ulusal Kurultayı

Kadın memesi sadece yağdan ibaret değildir!

Derneğin duyurusunda, memenin bir organ olarak kadınlar için dişiliğin, anneliğin, cinselliğin, bereketin, doğurganlığın sembolü olduğuna değinilerek; zannedilenin aksine kadın memesi meme dokusu ve değişen oranlarda yağ dokusundan oluştuğuna dikkat çekildi. Gerçekte hormonal etkilere cevap veren bir endokrin hedef organ olduğuna vurgu yapıldı. Duyuruda;

“Bu kadar önemli bir organın Meme kanseri nedeni ile kaybedilmesi, bir kadın için çok ciddi ve önemlidir. Burada kadının vücut bütünlüğünün tekrar yerine konması, ancak onarım ilkelerini ve her türlü onarım seçeneklerini yapabilen plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahların işidir. Günümüzde memesi alınan bir kadına aynı seansta rekonstrüksiyon yapılabilmektedir. Böylece memesini kaybeden bir kadın, ameliyatta uyandığında bir bütün olarak uyanabilmektedir.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, memesini kaybeden veya kaybetme olasılığı ile karşı karşıya kalan her kadının, onarım seçeneklerini ve imkânını değerlendirebilmek için bir plastik cerraha danışılmasını öngörür.”

ifadelerine yer verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer ve Birgi Mefar ortaklığı ile Türkiye, kendi zatürre aşısını üretecek
Pfizer ve Birgi Mefar ortaklığı ile Türkiye, kendi zatürre aşısını üretecek

Pfizer, dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan Konjüge Pnömokok Aşısı üretimi için ABD ve İrlanda'nın ardından dünyadaki üçüncü tesisini Türkiye'de...

Kapat