Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ekim 2012, Salı 15:38

İstanbul, meme kanserine dikkat çekmek için pembeye boyandı

Bilinçlendirme kampanyasına destek olmak isteyenler, 20 Ekim akşamı saat 20.00’de pembe renge dönüştürülen 3 yapının fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşarak desteklerini gösterdiler.

MEMEDER’in ev sahipliğinde gerçekleşen “Çek Pembeyi” daveti kapsamında Boğaziçi Köprüsü’nün en güzel izlenebildiği mekânlardan biri olan Ortaköy Radisson Cruise Lounge Bar’da gerçekleştirilen kokteylde davetliler Boğaziçi Köprüsü’nün pembeye dönüşmesine aynı anda şahit olup resimlerini çektiler.

MEMEDER’in ev sahipliğinde gerçekleşen “Çek Pembeyi” davetinde, Estée Lauder Genel Müdürü Ahmet Ramiz ise bu yılda MEMEDER’ in meme kanseri konusunda ki değerli çalışmalarına destek olmak üzere 40 bin TL’lik bağış çekini Prof. Dr. Vahit Özmen’e teslim etti.

Geceye ünlü modacı Arzu Kaprol da konuk oldu. Kaprol bu sene MEMEDER için özel olarak tasarladığı silikon pembe kurdelelerini bu özel gecede tanıttı.

MEMEDER Başkanı Oya Kösemen, bilinçlenmenin önemine dikkat çekerek;

“Meme kanseri ile mücadelede tek bir kadının dahi yaşam süresinin uzaması ve kalitesinin artması çok önemli. Bu nedenle erken teşhis ve tarama çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz. Derneğimize aktarılacak her türlü maddi ve manevi destek çok değerli. Bizlere kişisel çabaları ile destek vermek isteyenleri de MEMEDER’e üye olmaya ve bu sesi büyütmeye davet ediyoruz. Farkında olduğumuzu ifade de etmeliyiz.”

dedi. Kösemen herkesi ‘çekpembeyi’ etkinliğine Twitter, Facebook ve mailler aracılığı ile destek olmaya çağırdı.

Kanserin 2030 yılında tüm dünyada en sık görülen ve en fazla ölüm nedeni olan hastalık olacağını belirten MEMEDER kurucusu Prof. Dr. Vahit Özmen ise kadınlarda en sık görülen ve ölüm nedeni olan meme kanserinde erken teşhisin büyük önem taşıdığını belirtti. Meme kanserinde erken tanının, kadınların sağlıklı yaşamalarını ve memelerinin korunmasını sağladığını dile getiren Prof Dr. Vahit Özmen şunları söyledi:

“2007 yılında kurduğumuz MEMEDER ile meme sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirmek, yaşam kalitesi ve süresini uzatmak, bilimsel proje ve sosyal etkinliklerle ülke tıbbına ve insanına özellikle de kadınlarımıza hizmet götürmeyi amaçlıyoruz. 2008’de pilot bölge olarak seçtiğimiz Bahçeşehir’de başlatmış olduğumuz “Meme Kanseri Erken Tanı ve Tarama Projesi”ni; Başakşehir Belediyesi, Roche, Kamil Koç, Polaris ve Goldaş desteği ile sürdürüyoruz. Amacımız ülkemiz kadınının meme sağlığı sorununu ve yürütülecek en etkin korunma yaklaşımını ortaya çıkarabilmek ve sağlık otoritelerine Türkiye’de ilk kez yürütülmekte olan on yıllık bu çalışmanın bulgularını sunmak. Herkesi meme kanserinden korunma için el-ele vermeye davet ediyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Onkoloji, 14. Dünya Aferez Kongresi’nde “The Secret of the Key” konseptini tanıttı

Kan hastalıkları ve diğer rahatsızlıklarda aferez uygulamalarının tartışıldığı 14. Dünya Aferez Kongresi İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kapat