Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2010, Cuma 13:50

IBM’den “Akıllı Sağlık” yaklaşımı

“Akıllı Dünya Akıllı Sağlık” toplantısının ana konusunu; akıllı sağlık sistemlerinin önemli bir parçası olan radyoloji filmlerinin dijital hale getirilerek bilgisayar ortamına aktarılmasını ve ilgili birimlerce hızlı bir biçimde paylaşılmasını sağlayan çözümler oluşturdu. IBM Genel Sektör Satış Yöneticisi Gülsüm Öztürk’ün açılışını yaptığı etkinlikte; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci de yer aldı. Dr. Birinci, planlanan akıllı sağlık sistemleri konusunda çarpıcı bilgiler verdi. Ventura’nın, radyoloji filmlerini dijital hale getirerek PACs sistemlerinde depolanmasını sağlayan çözümünü tanıttığı toplantıda; Fuji Film, görüntüyü dijitalize eden “Bilgisayarlı Radyoloji” hizmetini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

PACs veri çözümlerini sunan Ventura yazılım, toplantıda; hasta bilgilerine, çekim raporuna ve görüntülere tüm noktalardan erişilmesini sağlayan, radyoloji süreçlerini daha efektif hale getiren ve hastanın film ya da CD taşımasına gerek bırakmayan “Filmsiz Radyoloji” çözümleri hakkında bilgi verdi. IBM Veri Saklama Sistemleri Platform Lideri Gaye Binark ise IBM depolama sistemlerinin sağlık sektöründe ve özellikle PACs alanında kullanımını anlattı. Binark, PACs (Görüntü Saklama ve İletişim Sistemleri) hizmetiyle; röntgen, ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi, mamografi gibi tıp alanında kullanılan görüntü kaydedici cihazların sağladığı verilerin dijital ortamda tek bir kaynaktan yönetilmesinin mümkün olduğunu ifade ederek IBM’in depolama desteği verdiği sistemin; sağlık kurumlarının, doğru ve gerçek zamanlı bilgilere etkin bir şekilde ulaşmasına imkan tanıdığını dile getirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Klinik araştırma eğitimi ve sertifika programı

Boehringer Ingelheim ve T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçen projenin ikincisi Adana'da gerçekleştirildi.

Kapat