Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Hipertansiyon ile mücadele şart 26 Kasım 2012, Pazartesi 15:50

Hipertansiyon ile mücadele şart

Türkiye’de her 100 erişkinden 30’unda, 75 yaş üzerinde ise her iki kişiden birinde tespit edilen hipertansiyon, hareketsizlik, kötü beslenme gibi nedenlerle çocuklarda da giderek artıyor. Önlem alınmadığı takdirde, gelecekte hipertansiyona bağlı hastalıklarda artış yaşanacağı ve hipertansiyonun toplumsal bir sağlık sorunu olacağını öngören Kalp ve Beyin Sağlığını Koruma ve Araştırma Derneği, sinsi bir hastalık olarak nitelendirdiği bu riske karşı bireysel ve toplum bilinci arttırmak adına çalışmalar düzenliyor. Dernek ilk olarak 11 Kasım Pazar günü Mustafa Nevzat İlaç Sanayii‘nin desteği ile “Hipertansiyon Farkındalık Yürüyüşü” düzenledi. Toplum sağlığına katkıda bulunmayı temel bir görev ve sosyal sorumluluk olarak kabul eden Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, bu yaklaşımla, hipertansiyon gibi kronik bir hastalığın önemine dikkat çekerek farkındalık oranlarını artırma kampanyasına katkıda bulunmuş oldu.

Sultanahmet ve tarihi yarımada bölgesinde düzenlenen ve kamuoyu tarafından ilgiyle izlenen yürüyüş öncesinde, Kalp ve Beyin Sağlığını Koruma ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Prof. Dr. Ali Serdar Fak, hipertansiyonun kalp, beyin ve böbrekler başta olmak üzere organlara ve damar sistemine zarar verdiğine, kalp krizinin, felcin ve böbrek yetmezliğinin en sık nedenleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Mustafa Nevzat ile Kalp ve Beyin Sağlığı Koruma ve Araştırma Derneği'nden hipertansiyon işbirliği

“Sofrada tuzu azaltın”

Konuşmasını “Hemen şimdi sofradaki tuzu azaltın, günlük hareket miktarınızı artırın” diyerek sürdüren Prof. Dr. Fak haftada en az 3 gün, her defasında en az 45 dakika düzenli ve tempolu egzersiz yapılmasını salık verdi. Prof. Dr. Fak sözlerini “Birinci dereceden yakınlarınızda hipertansiyon varsa, daha dikkatli olun, doktorunuza danışın” diyerek sonlandırdı.

Katılımcılar, tarihi atmosferin büyüsü ile kalp görselli, hipertansiyon temalı pankartları taşıyarak sağlıklı yaşamın önemine dikkat çekmeyi hedeflediler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi, Lantus®'a (insulin glarjin) ilişkin uzun süreli bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı
Lantus®‘a ilişkin uzun süreli bir çalışmanın sonuçları açıklandı

ORIGIN denemesinden elde edilen yeni sonuçlar Lantus®'un (insulin glarjin) hedeflenen HbA1c düzeylerine ulaşmakta 3 kat daha etkin olduğunu gösteriyor.

Kapat