Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Haziran 2012, Çarşamba 17:28

Gözler aracılığı ile kontrol edilen destek teknolojisi, engelleri ortadan kaldırıyor

Göz hareketlerinin takibi konusunda donanım ve yazılım çözümleri geliştiren Tobii Technology’nin Türkiye temsilcisi Caretta Yazılım, Tobii Technology’nin özel ihtiyaçları olan kişiler için geliştirdiği ürünlerini Türk kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Tobii Technology’nin geliştirdiği Tobii Assistive ürünleri, infrared teknolojisinden yararlanarak, hastaların baktıkları ekran üzerindeki alanları, kullanıcıyla etkileşimli hale getiriyor. Göz hareketiyle ekrandaki harfleri seçen kişi diyafon yardımıyla etrafındakilerle iletişim kurabiliyor. Hastalar, göz kontrol teknolojisi sayesinde bakılan alanlar üzerinde, mouse ve klavye ile yapabildikleri işlemlerin yanı sıra, Tobii Technology’nin sunduğu özel yazılımlar sayesinde, çeşitli komut ve uygulamaları kolayca seçebiliyor. Herhangi bir harekete ihtiyaç duymayan hastalar, bilgisayar kullanıp sosyal medya uygulamalarına erişebiliyor, cep telefonuyla acil durum aramaları gerçekleştirebiliyor, mesaj atabiliyor, cümle yazarak ya da belirli kelime gruplarını seçerek bilgisayar yardımı ile konuşabiliyor, TV kumandasını kontrol edebiliyor, acil durumlarda alarm verebiliyor ve gerekli kurumları arayabiliyor.

Dünya ile iletişim kurabilmesi için özel ihtiyaçları olan kişilere yönelik üretilmiş Tobii Assistive ürünleri; ALS, otizm, Rett sendromu, serebral palsi, ağır romatizma hastalarına, nörölojik gelişme geriliği olan çocuklara, tramvatik beyin hasarlarına sahip kişilere, inme geçirenlere, kısmi felçlilere ve omurilik felçlilerine umut ışığı oluyor.

Engelli çocuklar gözle iletişim kurmayı, okumayı ve hayatı öğreniyor

Tobii Assistive ürünleri doğuştan engelli çocuklara da hayatı öğretiyor. Doğuştan engelli çocuk, dünyayı ve iletişim kurmayı bu yazılımlar sayesinde öğrenip, iletişim yeteneğini geliştirebiliyor. Hayatında hiç iletişim kuramamış engelli çocuklar, bu ürün ile okuyup, yazabiliyor, diafon yardımıyla konuşabiliyor.

Tobii Assistive ürünleri öğrenim zorluğu çeken, zeka geriliği ya da benzeri mental problemler yaşayan çocuklar için de iletişim geliştirici ürünler olarak kullanılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Klinik Nöroimmunoloji Sempozyumları’nın yedincisi Çeşme’de düzenlendi

Nöroimmunoloji alanında pek çok çalışması olan ünlü yerli ve yabancı konuşmacılar ve oturum başkanlarının yer aldığı sempozyuma 180 civarında izleyici...

Kapat