Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Kasım 2011, Salı 19:12

FDA yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ıslak tipi için geliştirilen yeni bir ürüne onay verdi

Regeneron Pharmaceuticals tarafından Sanofi işbirliği ile geliştirilen Eylea (aflibersept), FDA tarafından yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) ıslak tipinin tedavisinde kullanılmak üzere onaylandı. Verilen bu onayla birlikte Eylea (aflibersept), Regeneron’un FDA onayı alan ikinci ürünü oldu.

FDA tarafından yapılan basın duyurusunda YBMD’nin detayların algılamasını sağlayan makulayı etkileyerek görüşün kısıtlanmasına neden olduğuna ve okumak ve araç kullanmak gibi günlük işlevlerde kayba neden olduğuna dikkat çekiliyor. Hastalığın ıslak formunda anormal damar gelişiminin gözlendiğine ve bu damarlardan kaçan sıvıların makulaya ulaşması ile kalınlaşma gösteren makulanın görüş kaybına neden olduğuna vurgu yapılıyor.

Duyuruda, kurumun Antimikrobiyal Ürünler Dairesi Direktörü Dr. Edward Cox’un,

“Eylea, YBMD’nin ıslak formundan şikâyetçi yetişkin hastalar için önemli bir yeni tedavi seçeneği. Bu, körlük potansiyeli olan bir hastalık ve yeni tedavi seçeneklerinin mevcudiyeti önem taşıyor”

ifadelerine yer veriliyor.

Regeneron tarafından yapılan basın açıklamasında, Eylea’nın (aflibersept) vücutta doğal olarak bulunan ve sağlıklı kişilerde angiogenesis’i tetikleyen bir molekül olan vasküler endotelyal büyüme faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor; VEGF) üzerine etki gösterdiği belirtiliyor. Duyuruda Eylea’nın tavsiye edilen kullanımı, ilk 12 haftada her 4 haftada bir 2 mg, takip eden her 8 haftada bir 2 mg olarak tarif ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yiğit Gürçay, GSK MEA (Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’nin başına geçiyor

GSK Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Yiğit Gürçay, GSK MEA (Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi'nin başına atandı. Atamayla birlikte GSK...

Kapat