Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2010, Cuma 14:00

Farmalojistik, WHO ve PDA’yi ağırladı

Isıya duyarlı ilaç lojistiği ile ilgili danışman, bilim adamı, doktor, ilaç imalatçısı, yasa düzenleyici kamu personeli, sertifikasyon/validasyon uzmanı, sektörel eğitimci ve spesifik taşıma ekipmanları imalatçısı yönetici ve uzmanlarından oluşan, farklı yöntemi itibari ile özel ödül almış bu eğitim ve inceleme etkinliğinin gezi programına, Farmalojistik, Türkiye’nin ilk “Merkezi İlaç Dağıtımı Modeli” olması ve başta soğuk zincir olmak üzere ulusal ilaç lojistiğinde spesifik katkılar sağlaması itibari ile dahil oldu.

Ziyaretçilere, bazı ulusal ilaç şirketlerinin Mesul Müdür, Lojistik ve Kalite birimi yönetici ve uzmanları, ve bazı özel hastanelerden temsilciler de eşlik etti.
 
Program, WHO’nun Bağışıklık, Aşı ve Biomedikaller, Kalite, Güvenlik ve Standartlar birimi uzmanlarından Dr. Ümit Kartoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başladı. PDA Avrupa Başkan Yardımcısı Georg Riesling ise yaptığı konuşmada PDA’nın bu sürece katkıları ve diğer etkinliklerini aktardı. Ardından, Farmalojistik Hizmetler Müdürü Mehmet Songür, firmanın ecza deposu, ön depo ve üçüncü parti lojistik hizmetler sağlayan etkinlik alanı geniş özel bir yapı olduğunu ortaya koyan bir sunum yaptı. Artık sadece kooperatiflere değil, özel hastaneler ve ilaç şirketlerine de hizmetler vermeye başladıklarını beliren Songür “İzlemeli ve Geri Çevrimli Soğuk İlaç Lojistiği” adı altında sunulan taşıma hizmetini detayları ile açıkladı. Depoya gelen ürünlerin kızılötesi sıcaklık ölçerlerle kontrol edilerek alındığı, online sıcaklık ve nem izlemeli soğuk depoda konuşlandırıldığı, sıcaklık aşımında devreye giren gelişmiş alarm sistemi ve ilaç, taşıma kutusu ve buz akülerinin yaz kış koşullarına göre farklı ön değerlerle taşımasını çizelgeleyen bir senelik tecrübe ile ortaya çıkan “Sıcaklık Parametreleri Rehberinin” de açıklandığı programda ziyaretçiler, farklılaşan uygulamaları iyi örnek olarak dağarcıklarına aldılar. WHO ve PDA yetkilileri, Farmalojistik’i, bu yıl Ekim ayında Berlin’de yapılacak ve soğuk zincir ilaç lojistiğinin en üst etkinliklerinden olan “2010 PDA Europe Conference on Pharmaceutical Cold Chain Management” de tüm Avrupa otoriteleri ile sunum yaparak paylaşmaya davet etti.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Healthymagination girişimi birinci yıl hedeflerine ulaştı

Healthymagination'ın birinci yılının sonunda yayınladığı yıllık raporu, sağlık hizmetlerinde maliyet, kalite ve hizmetlere erişim açısından hedeflendiği şekilde gelişme kaydedildiğini gösterdi.

Kapat