Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ocak 2010, Pazartesi 16:53

Erektil disfonksiyon bilinci yetersiz

Pfizer’in desteğiyle Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 12 ülkede yürütülen Avrupa Cinsel Özgüven Anketi’nde, ülkemizden toplam 502 erkek ve kadının ereksiyon sertliği ve cinsel özgüven ile bunların yaşam kalitesi üzerindeki etkisine yönelik tavırları değerlendirildi. 

 

Anket sonuçlarına göre, erkeklerin % 79’unun, “erkeğin cinsel özgüveninin en önemli unsurunun partnerini cinsel açıdan memnun edebilmesi” olduğuna inandığı ortaya çıktı. Ankete katılan kadınların yaklaşık üçte ikisi bunu doğrularken her beş kadından üçü, partnerlerinin cinsel yaşamlarını geliştirmek için daha sert ereksiyonlar yaşamak istediklerini düşündüklerini belirtti. 

 

 

Bulgulara göre, Türkiye’de yetişkinlerin % 93’ü, iyi bir cinsel yaşamın erkeğin sert bir ereksiyon gerçekleştirip sürdürmesine bağlı olduğuna inanıyor. Erkeklerinin 10’da 8’i daha sert ereksiyonlar yaşayıp cinsel yaşamlarını geliştirmek arzusunda ve bu rakam, % 58’lik AB ortalamasından daha yüksek. Anket ayrıca, ülkemizdeki 25-34 yaşlarındaki erkeklerin % 86’sının tamamen sert ereksiyonlar yaşarken, 55-64 yaşlarında bu oranın üçte ikinin altına indiğini de gösteriyor. 

Avrupa Cinsel Özgüven Anketi’nin bir başka dikkat çeken sonucu da; Türkiye’de çoğu kimsenin erektil disfonksiyonun tamamen iktidarsız olmak anlamına geldiğini sanması ve yetişkinlerin üçte ikisinin, sertleşme probleminin doğru tanımını bilmemesi. Bu oran, Avrupa ortalamasının (% 33) iki katı. Ayrıca ülkemizde erkeklerin % 50’si, bu sorunun yalnızca psikolojik olduğunu düşünüyor ve ancak dörtte birinden daha azı, tedavinin erkeklerin normal bir yaşam sürmesine olanak verdiğini kabul ediyor.  


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Modern tıbba esprili kritik

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın kaleminden modern tıp eleştirisi: "Adamın Biri Doktora Gitmiş... Gidiş O Gidiş!"

Kapat