Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Kasım 2011, Salı 19:56

Dünya Diyabet Günü’nde Boğaz Köprüsü mavi renge büründü

Dünya Diyabet Günü‘nde dünyadaki önemli ülke sembolleri ve yapılar mavi renk ile aydınlatılıyor. Örneğin İngiltere’de Bing Bang, Amerika’da Empire State, Avustralya’da Opera Binası Mavi renge bürünüyor. Bu yıl Türkiye Diyabet Vakfı’nın çabalarıyla ülkemizin sembolü olan Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi Mavi renge büründü.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (International Diabetes Federation; IDF) önerisi ile “Mavi Halka” 2006 yılından beridir diyabet amblemi olarak kullanılıyor. IDF’ye göre çeşitli kültürlerde yaşamı ve ölümü simgeleyen halka, birliği temsil ediyor. Gökyüzünün rengi olan mavi aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in bayrağının da rengi olarak, tıpkı halka gibi, diyabet için birliğe vurgu yapıyor.

Dünya Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde tüm dünyada mavi renk ile aydınlatılan ülke sembollerinin listesine IDF resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. IDF’nin Dünya Diyabet Günü etkinliklerine ilişkin fotoğraf havuzunu ise Flickr üzerinde bulabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lundbeck ve Otsuka küresel işbirliğine gidiyor

İki firma tarafından geçtiğimiz Cuma günü (11.11.2011) yapılan açıklamada beş farklı psikiyatrik ve nörolojik ilacın geliştirilmesi ve pazarlanması için işbirliğine...

Kapat