Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ocak 2012, Cuma 16:27

Dokucu: “Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 65. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası nedeniyle, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir etkinlik düzenledi.

Toplantıda konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Dokucu, verem hastalığının, çağlar üstü bir hastalık olduğunu ve toplum sağlığını tehdit etmeye devam ettiğini belirtti. Dokucu,

“Son üç yılda karşılaşılan vaka sayısında %20 düşüş kaydettik. Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization, WHO) bu anlamda koyduğu hedefi tutturduk ancak verem ülkemize yakışmıyor. Tedavi edilebilen bu hastalığı el ele vererek tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor”

dedi.

Dünyada her üç kişiden biri tüberküloz basili ile infekte

İstanbul Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serap Gençer de dünyada her üç kişiden birinin tüberküloz basili ile infekte olduğunu söyledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü - Veremle Savaş haftası

İnsanların yüzde 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunduğunu belirten Gençer,

“Türkiye’de 1965 yılında vereme yakalanma oranı yüz binde 172 iken bu oran bugün yüz binde 24’e düşmüştür. Verem Savaşı Dairesi Başkanlığı’nın 2011 Türkiye Tüberküloz Raporu’na göre 2009 yılında dispanserlere kayıtlı tüm tüberküloz olgu sayısı 17.402’dir ve bu olguların yaklaşık üçte biri İstanbul’dadır. İstanbul’da tüberküloz olgu hızı ise yüz binde 44.1’dir. İstanbul’da 2011 yılında toplam 5.238 yeni hasta tespit edilmiştir.”

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sedat Altın ise verem hastalığının, Türkiye için hala gündemde olan bir hastalık olduğunu, hastalığı yenmek için erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi. Veremin en önemli belirtilerinden birinin öksürük olduğunu belirten Altın, iki-üç haftada geçmeyen öksürükte mutlaka doktora başvurulmasının önemini vurguladı.

Etkinlikte, “Yedikule Zindanları” ve “Askeri Sanatoryumların Tarihçesi” konularındaki bilgilendirmelerin ardından, İstanbul 2012 Verem Savaşı Onur Ödülleri ile İstanbul verem savaşı dispanserlerinde 15 yılını dolduranlara sağlık çalışanlarına teşekkür belgeleri verildi.

Veremden korunmanın yolu bilinçli olmak

Verem hastalığı, insanlık tarafından bilinen en eski hastalıklardan birisi. Halk arasında “ince hastalık”, tıp dilinde tüberküloz denen verem, dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden, acil hareket planı gerektiren, ölümcül ancak tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık.

Verem, sebebinin kesin olarak bilinmesine, 50 yıldır tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın, hala dünyada en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam ediyor ve yılda üç milyonu aşkın kişi verem nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu nedenle verem konusunda bilinçli olmak toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyor. Hastalığı halka tanıtmak, hastalığın tanısı ve tedavisi ile veremden korunma yolları hakkında bilgi vererek toplumu bilinçlendirmek ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatini çekmek amacıyla, 1947 yılından itibaren her yıl Ocak ayının ilk Pazar günüyle başlayan hafta ülkemizde “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak kabul ediliyor ve bu hafta kapsamında amaca yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, sünümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin tüberküloz basili ile infekte olduğu belirtiliyor. Bu insanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunuyor. Dünyada her yıl 9 milyondan fazla yeni tüberküloz olgusu ortaya çıkıyor ve her yıl 1.7 milyon insan bu hastalıktan hayatını yitiriyor.

Tedavinin Başarısı Düzenli Olmasına Bağlı

WHO, “tüberküloz prevalansını 2015 yılına kadar, 1990 yılına kıyasla yarıya düşürmeyi” hedefliyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün duyurusunda, ülkemizde 1990 yılında yüz binde 52 olan tüberküloz nokta prevalansının tüberküloz kontrol çalışmalarıyla 2006 yılında yüz binde 26’ya düştüğü ve hedefe ulaşıldığı belirtiliyor. Duyuruda, bu hedefin sürdürülmesi konusunda istikrarın korunması gerektiğinin altı çiziliyor. Duyuruda ayrıca, 2009 yılı için bu rakam yüz binde 25 iken WHO Avrupa Bölgesi’nde yüz binde 63, dünya genelinde yüz binde 201 olduğu ifade ediliyor.

İl Sağlık Müdürlüğü, hastalığın gerçek anlamda kontrol altına alınabilmesinin, akciğer tüberkülozlu hastaların erken tespiti ve etkili bir şekilde tedavi edilmesiyle mümkün olacağını söylüyor. Bunun için de tüm bireylerin verem hastalığı konusunda duyarlı olmasının, hastalık belirtileri olan kişilerin tanı için en kısa sürede verem savaşı dispanserlerine başvurmasının, hastalık tespit edilenlerin tedavilerini aksatmadan hekim önerisine göre tamamlamalarının, Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi yönteminin daha etkili yürütülmesinin ve bu konuda tüm toplumun bilinçlendirilmesinin önem kazandığı belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AIDS aşısı için yeni umut

Nature'da yayınlanan çalışmada araştırmacılar, primatlar için geliştirdikleri aşının, primatlarda AIDS'e neden olan SIV (simian immunodeficiency virus) enfeksiyonunu %80 oranında engellediğini...

Kapat