Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Nisan 2014, Çarşamba 09:59

Dilsiz doğan hastalar kuş dili ile iyileştirilecek

Arjantin Buenos Aires Üniversitesi doktorları sonradan konuşma yetisini kaybeden veya dilsiz doğan hastaları kuş dili ile iyileştirecek. Kuşların şakımasını bilimsel olarak analiz eden doktorlar gırtlakları bulunmayan kuşların ses çıkardıkları özel organın ses tellerine yaptığı etkiyi insan gırtlağında deneyecek. İnsanlar gibi gırtlakları olmayan ancak ‘syrinx’ (östaki borusu) denilen ve ses çıkarmalarını sağlayan özel bir organa sahip olan kuşların ciğerlerinden çıkan hava bu organdan geçiyor.

Buenos Aires Üniversitesi Bilimadamı Gabriel Mindlin projelerini Euronews’e anlattı:

“Kuşlar ‘syrinx’ adı verilen bir organa sahipler ve bu organ yardımıyla ses dalgaları havaya karışıyor. Aslında insanda da kuş diline benzer bir şekilde ses duyuluyor. Şimdiyse kuşların gırtlak yapıları farklı olmasına rağmen bir kuş şakıması ile çıkan ses, aynı yolla imal edilen bir çip yardımıyla dilsizlerin dili olacak.
İnsanlar için özel geliştirilen syrinx yani östaki borusu herkesin konuşabilmesini sağlayacak.”

Bilim dergisi Nature’da yayınlanan araştırma, kuş dilinin gücünü anlatıyor ve gırtlağı olamayan kuşların insan sesini birebir taklit edebilme becerisine yoğunlaşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hayvan deneylerine ilişkin yönetmeliğe iptal davası

Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle...

Kapat