Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Bayındır Hastanesi'nden 14 Kasım'da ücretsiz diyabet testi 13 Kasım 2012, Salı 16:03

Bayındır Hastanesi’nden 14 Kasım’da ücretsiz diyabet testi

Erişkin yaş grubunda, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği ve görme kaybının en önemli nedeni olan diyabette erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor. Bayındır Hastanesi İçerenköy, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla ücretsiz şeker ölçümü yapacak ve testi yaptıranlara diyabetle ilgili ücretsiz eğitim paketi verecek.

Hastanenin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Özgil Yetgin, diyabet hastalığında erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Toplumda neredeyse her üç kişiden birisinde diyabet veya gizli şeker bulunduğunu dile getiren Dr. Yetgin, bu rakamlardaki korkutucu yüksekliğin kaynağı olarak, yüksek kalorili gıda alımı ve hareketsizlik nedeniyle insülin direncinin hızla artmasının gösterildiğini kaydetti.

Belirtileri ciddiye almak gerekiyor

İnsülin direncinin, özellikle kilolu kişilerde daha sık görüldüğünü, bununda şeker hastalığına yakalanma olasılığını arttırdığını ifade eden Dr. Yetgin,

“Ayrıca yorgunluk halsizlik, hızlı kilo alma, zor kilo verme, doymama, sık acıkma, uyku basması, gün içinde acıkma atakları olması, tatlıya düşkünlük, özellikle karın çevresinde yağlanma artışı gibi belirtiler görülmesi de insulin direncinin yüksek olduğunun bir göstergesi. Bu belirtilerin bir veya birkaçını taşıyorsanız hemen bir endokrinoloji uzmanına başvurmanız ve hormon testlerinizi yaptırmanız gerekiyor.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Diyabet farkındalığı için kıtalararası yürüdüler
Diyabet için kıtalararası yürüdüler

14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesi yüzlerce kişi, diyabete dikkat çekmek için Boğaziçi Köprüsü'nde yürüdü.

Kapat