Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2011, Salı 19:02

Baştuğ: “Yılda 7 bin kişi organ beklerken ölüyor”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle Beykoz Devlet Hastanesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinliğe, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Dr. Ali Demirel, Hastane Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, ünlü oyuncular Çiğdem Batur ve Ali Nuri Türkoğlu ile ünlü şarkıcı Nadide Sultan katıldı.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, organ bağışının önemine dikkat çekti. Türkiye’de sadece 65 bin civarında diyaliz hastası olduğunu belirten Baştuğ,

“Yılda 7 bin civarında kişi organ yetmezliğinden ve organ beklerken ölüyor. Bu kişilerin ölmemesi için, hayatlarını kaybetmemesi için organa ihtiyaç var”

dedi.

Baştuğ,

“Organlar insan bedeni öldükten sonra toprak oluyor. Hepsinin tabii ki nakil olması mümkün değil ama beyin ölümü tespit edilenlerin nakil yapılabilmesi için, bu hastalarımızın o 7 bin kişinin belki bir kısmının daha hayatta kalabilmesi için onların organına ihtiyacı var”

diye konuştu.

İstanbul İl Sağlık Müdülüğü - Organ Bağışı Haftası Etkinliği

Diyalizin böbrek yetmezliği olan hastalar için geçici bir çözüm olduğunu ifade eden Baştuğ, diğer organlarda ise diyaliz gibi bir çözüm olmadığını, bu nedenle organ yetmezliği olan hastaların yaşam sürelerinin kısaldığını vurguladı. Türkiye’de organların %75 canlı donörden yani kişinin yakın akrabalarından alındığını, %25’inin de sadece kadavradan elde edildiğini belirten Yavuz Baştuğ, bu oranın dünyada ise tam tersi olduğunu söyledi. Baştuğ, bu nedenle insanlara duyarlı davranarak organlarını bağışlamaları çağrısında bulundu.

Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Dr. Ali Demirel de, hastalar için organ bağışının hem hayat kurtardığını, hem de kaliteli bir yaşam verdiğini belirtti ve

“Onun için organ bağışında bulunmak gerekir. Bir insanı yaşatmak tüm insanlığı yaşatmaktır”

dedi.

Sanatçı Nadide Sultan da,

“Ben dini terbiye almış bir aileden geliyorum. Ama benim ailemde bile hala dinen bunun yasak olduğunu düşünenler var. Bence bu tip organizasyonlara din adamları da katılmalı. Din adamları da çıktıkları televizyon programlarında insanları bu konuda bilinçlendirmeli böyle haftalarda. Çünkü ben bağışladığım halde benim ailemden bunu onaylamayan insanlar var ve ben bağışladığım halde belki organlarım yerine gitmeyebilir. O açıdan insanların bence din adamları tarafından bilinçlendirilmeleri lazım”

şeklinde konuştu.

Etkinlikte, geçtiğimiz yıl 19 yaşındaki oğlu Bahadır Ferah’ı bir trafik kazası sonucu kaybeden ve oğlunun organlarını bağışlayan Kadriye Keçel’e, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün plaket ve çiçek verdi.

Etkinlik kapsamında, Kaymakam Ergün, Belediye Başkanı Çelikbilek, Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Demirel sanatçılar Nadide Sultan, Çiğdem Batur ve Ali Nur Türkoğlu ile birlikte diyaliz hastalarını ziyaret etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Dergisi Yazı İşleri Müdürü Esra Öz, TARD tarafından düzenlenen kongrede ödül aldı

TARD tarafından Antalya Manavgat'ta düzenlenen "45. Türkiye Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kongresi"nde Basın Özel Ödülü, Sağlık Dergisi Yazı İşleri Müdürü Esra...

Kapat