Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Nisan 2014, Cuma 09:44

AYM’nin ”tam gün” kararı Resmi Gazete’de

Anayasa Mahkemesinin, kamuoyunda “tam gün yasası” olarak bilinen düzenlemedeki ”tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan’a kadar kapatılmasını” öngören hükümlerin yürürlüğünü durdurma kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelgeyle, “tam gün” düzenlemesini içeren yasanın yayımlandığı 18 Ocak 2014 tarihi itibarıyla 2955 ve 2547 sayılı kanunlara tabi görev yapanlardan, serbest meslek faaliyetinde bulunanlar veya özel kuruluşlarda çalışanların 3 ay içerisinde faaliyetlerini sona erdirmeleri istenmiş, sona erdirmeyenlerin üniversite ile ilişiklerinin kesileceği bildirilmişti.

CHP, 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bu düzenlemeleri içeren maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvurunun ilk incelemesini yapan Yüksek Mahkeme, yasanın, mesai saatleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel kuruluşlarda çalışan öğretim üyelerine, üç ay içinde bu faaliyetlerini sona erdirmelerini öngören 14. ve 19. maddelerinin yürürlüğünü durdurdu.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın gerekçesinde, Anayasaya aykırılığı konusunda güçlü belirtiler bulunması ve uygulanmalarından doğacak, sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi için esas hakkında karar verilinceye kadar yürürlüğün durdurulduğu ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi, belirleyeceği bir tarihte başvuruyu esastan görüşecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gece görüş özelliğine sahip lens üretildi

Michigan Üniversitesi'nde bir grup araştırmacı, gece görüş özelliğine sahip son teknolojiyi kullanan lens üretmeyi başardı. Kan basıncını ölçmek için kullanılan...

Kapat