Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2011, Pazartesi 18:53

ABD’de domuz gribinin yeni bir varyantı tespit edildi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) göre, ABD’nin Iowa eyaletinde yaşayan üç çocukta görülen yeni grip virüsünün [influenza A (H3N2) (S-OtrH3N2)] genotipinde, 2009 yılında pandemiye neden olan domuz gribi virüsüne [influenza A (H1N1) (pH1N1)] ait M geni bulunuyor.

CDC tarafından yayınlanan raporda virüsten etkilenen üç çocukta orta şiddette solunum yolları rahatsızlığının görüldüğü belirtiliyor. Tedavileri ayakta sürdürülen çocukların sağlıklarına kavuştuğu ifade ediliyor. CDC, enfeksiyon öncesi çocukların birbiri ile temas halinde olduğuna ve yakın zamanda bir domuz ile temas yaşamadığına dikkat çekiyor ve gözlemlerin devam ettiğini söyleyerek henüz başka bir enfeksiyon vakasına rastlanmadığının altını çiziyor.

2009 domuz gribi salgınına neden olan pH1N1 virüsünün M genine sahip S-OtrH3N2 virüsünden kaynaklanan enfeksiyonların tamamının Temmuz 2011’den sonra gerçekleştiğini belirten CDC, şu ana kadar dört farklı eyalette toplamda 10 vakanın görüldüğünü belirtiyor.

CDC raporunda S-OtrH3N2 ile ilgili insandan-insana sürekli geçişe dair bir kanıtın olmadığına vurgu yapılıyor. CDC, içerisinde yer alan suşlar arasında pH1N1 de bulunan 2011-2012 dönemsel grip aşılarının bu yeni suş için de kısmi koruma sağlayacağına inanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Suat Kumser, Pfizer Türkiye Teknik Genel Müdürü olarak Üst Yönetim Ekibi’ne katıldı

Pfizer Türkiye'de Kalite Operasyonları Müdürü olarak görev yapan Suat Kumser, Eylül ayı itibariyle Pfizer Türkiye Teknik Genel Müdürü pozisyonuna atandı.

Kapat