Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Kasım 2011, Pazartesi 18:35

3D deneyimi hayat kurtarıyor!

Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi ve 3 boyutlu (3D) modelleme çözümleri konusunda dünya lideri Dassault Systèmes (DS), yeni bir 3D yaşam deneyimi olan “Staying Alive” (Hayatta Kalma) web sitesinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Medikal eğitimde simülasyon teknolojileri kullanan Paris Descartes Üniversitesi bünyesindeki medikal laboratuvar İLUMENS ile ortaklaşa geliştirilen “Staying Alive” web sitesinde, sağlık çalışanlarının yanı sıra bu konuda uzman olmayan kişilerin bile kalbi durmuş bir kişinin hayatını kurtarmalarına yardımcı olacak ilkyardım uygulamaları 3 boyutlu olarak aktarılıyor.

Dassault Systèmes, bu proje aracılığıyla, sağlık sektörünün en büyük sorunlarından biri olan kalp kriziyle mücadeleye verdiği önemi göstermenin yanı sıra dijital çözümlerinin kullanılabileceği farklı alanları da keşfediyor. Dassault Systèmes’in sağladığı deneyim olan “Staying Alive” aynı zamanda sanal bir 3D dünyasında herkesin eğitim alabileceğini ve hayat kurtarma tekniklerini öğrenebileceğini de ortaya koyuyor.

Staying Alive

Sadece sağlık çalışanlarının değil herkesin 3D ortamında ilkyardım konusunda yapılması gerekenleri gözünde kolaylıkla canlandırabileceğini belirten Dassault Systemes yetkilileri, sitenin Facebook uygulaması sayesinde de kişilerin kendi sonuçlarını değerlendirebileceğini ve hatta arkadaşlarıyla toplu eğitim oturumları düzenleyebileceğinden de bahsediyor. Dassault Systemes teknolojileri sayesinde geliştirilen bu deneyim, tüm dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan kalp krizi vakalarının sonucundaki ölüm oranlarının azaltılmasında yardımcı olmayı amaçlıyor.

İLUMENS AP-HP Başkanı, Alexandre Mignon, “Staying Alive” deneyimiyle ilgili olarak,

“Staying Alive, gerçek bir hastaya uygulama yapmadan önce istenildiği kadar tekrar yapılmasına olanak tanıyan bir girişim. Tekniklerin en uygun ve en gerçekçi şekilde aktarıldığı bu proje, profesyonel acil yardım gelene kadar herkesin benimseyebileceği refleksleri öğrenmesine olanak sağlıyor”

diye konuşuyor.

Dassault Systèmes İçerik & Medya Stratejisi Pazarlama Direktörü Frédéric Vacher ise konuyla ilgili olarak

“Sanal dünyanın içinde yaşadığımız dünyayı geliştirebileceğine inanıyoruz. Söz konusu bu yenilikçi ve yaşam gibi deneyimlerle 3D simülasyonun farklı kullanım alanlarını ortaya çıkarıyoruz ve böylece yeni kitlelere sesleniyoruz”

diyor.

Dassault Systèmes 3DVIA Stüdyosu ile birlikte geliştirilen deneyim hakkında daha fazla bilgi almak için stayingalive.fr/en ve 3dvia.com linklerini ziyaret edebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Hekim ve Eczacı Gözüyle Hayatın Kadrajı” Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

GSK ve Atlas dergisi işbirliğiyle düzenlenen yarışmada hekimler kategorisinde Dr. Erdal Kınacı, eczacılar kategorisinde ise Ecz. Memduh Ekinci birinciliği kazandı.

Kapat