Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Şubat 2014, Perşembe 10:02

Sahte ilaç davası FDA’nın oyunu mu?

FBI’ın, Porto Riko’da yakaladığı 2 ilaç firma çalışanının Amerikanın Yiyecek ve İlaç İdaresi olan Food and Drud Admin(FDA)’nın oyununa kurban gittikleri iddia edildi. Yakalanan ilaç firması çalışanlarının ABD’ye gönderdiği 15 kalem kanser ilacının sahte olmadığı yapılan laboratuvar incelemesi ile ortaya çıktı.

ABD’de iki Türk’ün tutuklanmasına neden olay şöyle gelişti; FDA’nın İstanbul’da bulunan ilaç firması Özay ecza deposu ile müşteri kılığında irtibata geçti. Şirketten kanser ilaçları sipariş verildi.  Müşteri gibi davraman FDA yetkilileri ilaçların kargo ile gönderilmesini ve üzerine hediye yazılmasını istedi. Akşam’da yer alan habere göre; Şirket çalışanları Okan Semizoğlu ve Sabahattin Akman ilaçları gönderdi. ABD’deki ilaçlar ile örtüşmeyen kanser ilaçları incelemeye alındı. Yapılan incelemede ilaçların ambalaj ve isimleri farklı çıkması incelemeyi derinleştirdi. İlaçlar orjinal çıktı. Ancak ülkeye gönderilen ilaçların vergisi ödenmediği için kaçak ilaç durumuna düştü. ABD’de bulunan Okan Semizoğlu ve Sabahattin Akman vergi kaçakçılığı suçundan tutuklandı.

FDA TARAFINDAN SIKÇA BAŞVURULAN BİR YÖNTEM

İki Türk’ün avukatı Abdullah Kaya yaptığı açıklamada ” 2013 yılı Mart ayında ABD Food and Drud Admin görevlileri, Okan Bey ile irtibata geçiyor ve kendisini ABD’li bir ilaç firması olarak tanıtarak, çeşitli ilaçları ithal etmek istediklerini bildirmişlerdir. Bu özellikle, FDA tarafından sıkça başvurulan bir yöntemdir.  ABD’li bir ilaç firması zannetmesi üzerine, istenilen ilaçlar Okan Semizoğlu tarafından faturası kesilerek ABD’ne ihraç edilmişlerdir. Toplan ihraç edilen mallar 3 çeşit ve 15 kalemdir. İlaçların hiçbirisi sahte değildir, ABD FDA Kimyasal Analiz Raporu sonucundan da anlaşılacağı üzere ilaçların içeriklerinde hiçbir farklılık yoktur. Farklılık, ilaçların Türkiye’deki isimleri ve ambalajları ile ABD’dekilerin farklı olmalarıdır. Zaten Akman ve Semizoğlu, Missouri Savcılığı 4.14CR003 no.lı iddianame ile yüklenen suçların sahte ilaç ile de hiçbir ilgisi yoktur.  Söz konusu ilaçlarla ilgili yüklenen suçlamalar: vergi kaçağına sebep olmak ile ilgilidir” dedi.

MÜVEKKİLLERİME OYUN OYNAMIŞ

Av. Abdullah Kaya müvekkillerinin oyuna geldiklerini belirtirken “Sabahaddin Akman’ın hiç ilgisi olmayan söz konusu ihracatlar ile ilgili, Özkan Beye bunun “posta ile gönder”, “hediye” yaz gönder diye akıl verenler ve böyle yapmasını isteyenler de bizzat FDA ajanlarıdır” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
En büyük eczane zinciri artık tütün ürünü satmayacak

ABD'nin en büyük eczane zincirlerinden CVS Caremark, sigara ve diğer tütün ürünleri satışına son vereceğini açıkladı. CVS Caremark'ın yönetim kurulu...

Kapat